25 Квітня 2024

Точка консолідації та життєвий цикл структурованої кабельної системи (2)

/ Частина 2 /

Основні етапи життєвого циклу структурованої кабельної системи: ідея, необхідність концепції, концепція, проектування, монтаж, експлуатація, модернізація, {капітальний ремонт будівлі, експлуатація, модернізація}, утилізація.

Дерево життя

Вплив точки консолідації на етапи життєвого циклу СКС

У житті більшості структурованих кабельних систем нині існуючих будинків не було етапів «Концепція» та «Необхідність концепції

Якщо немає етапу “Концепція”, то консолідаційна точка в будівлі усвідомлено не з’явиться.
Якщо немає етапу «Концепція», то не буде у приміщенні зонної топології.
Якщо немає етапу «Концепція», то не буде в будівлі проектуватись єдина структурована кабельна система.

Якщо не було етапу “Необхідність концепції”, то етапу “Концепція” швидше за все не буде.

Ідея. Є розуміння, що структурована кабельна система (СКС) цьому об’єкті потрібна. Цього достатньо, щоб структурована кабельна система з’явилася на цьому об’єкті. Якщо буде об’єкт, то в ньому буде СКС. Якою вона буде, це інше питання.

Необхідність концепції. Більшість про таке й не чули.
Більшість: “А що це таке?”

Для занурення у суть питання можна почитати публікацію «Необхідність документа «Необхідність концепції».

Концепция.  Концепция – это абстрактная идея, общий план или основная мысль, лежащая в основе чего-либо, будь то проект, теория, исследование или продукт.
Большинство: «Не интересно. Не наш вопрос. Зачем? Оно не стоит того. Не будем терять своё время и тратить на это деньги».

Концепція. Концепція – це абстрактна ідея, загальний план або основна думка, що лежить в основі чогось, чи то проект, теорія, дослідження чи продукт.
Більшість: “Не цікаво. Чи не наше питання. Навіщо? Воно не варте того. Не втрачатимемо свого часу і витрачатимемо на це гроші».

Якщо все-таки “Концепція” структурованої кабельної системи будівлі з’являється, то в ній обов’язково буде і зонна топологія та консолідаційна точка.

Проектування

У Технічному завданні з’являється вимога про зонну топологію та про консолідаційні точки.
В результаті йде прив’язка до конкретного розміщення розеток.
В результаті йде прив’язка до кількості портів, які декларує Замовник.

В результаті зменшуються обсяги робіт із внесення змін до зроблених частин проектної документації. Тепер не потрібно вносити глобальні ситуації в проектну документацію, коли Замовник у черговий раз щось змінить, наприклад: майбутнє розташування своїх підрозділів; розміщення меблів та кількість робочих місць; кількість та розміщення відеокамер; кількість дверей із системою контролю доступу.

Відомо, є методика розрахунку, скільки приблизно потрібно цільових портів у зоні обслуговується конкретною комутаційною точкою для забезпечення роботи персоналу та для підключення обладнання інженерних систем будівлі. У консолідаційній точці закладаємо портів приблизно на якийсь відсоток більше, ніж бачиться на етапі проектування у її зоні відповідальності.

І проявляється головна перевага консолідаційної точки – низьковольтна інженерна інфраструктура будівлі стає простішою, прозорішою та зрозумілішою. В інших інженерних систем йдуть їх складу проектної документації вертикальні та горизонтальні інформаційні кабелі (мідні та оптичні) та їх кабельні траси. Вони майже повністю може зменшитися, зменшитися майже нуля, архітектурний розділ проектної документації. Вони тепер для свого обладнання (контролери, датчики, виконавчі механізми) можуть замовляти порти для підключення до комп’ютерної мережі офісу, підприємства або будівлі структурованої кабельної системи, а та зарезервує їх у консолідаційній точці, в зоні якої вони розміщуються.

Генпроектувальнику значно легше організувати управління процесом проектування: менше учасників на проектних планерках, менше питань виноситься на обговорення, менше погоджень, менше точок можливих конфліктів.

Менше ймовірності, що у робіт з розробки проектної документації виникнуть суттєві складнощі, які призведуть до помітних зсувів часу з видачі проектної документації. З більшою ймовірністю розробка проектної документації буде виконана у намічені терміни.

Монтаж

Глобальні вигоди

Зменшується кількість підрядників, що монтують лотки. Усі лотки для низьковольтних інженерних систем, крім пожежників, встановлює один підрядник.

Зменшується кількість підрядників, які прокладають кабелі. Залишаються електрики, пожежники та інсталятор структурованої кабельної системи будівлі.

Менше метушні, менше точок перетину, менше конфліктів.

Підрядники з багатьох інженерних систем помітно менше будуть знаходитися на об’єкті, замість багатьох місяців, їх час може знизитися до декількох тижнів. Їм тепер не треба монтувати лотки, труби або короба, займатися організацією прохідних отворів, не потрібно прокладати вертикальні і горизонтальні кабелі. Вони тепер лише монтують обладнання у приміщеннях (наприклад, відеокамери) та встановлюють щось в апаратних (наприклад, відеореєстратори). А встановлення програмного забезпечення та його налаштування вони можуть виконати заздалегідь у своєму офісі.

Генпідряднику легше планувати роботи та керувати ними – у нього будуть результативніші планерки, він зможе більш ефективно організувати створення інженерної інфраструктури будівлі. Зсув термінів щодо планових буде помітно менше звичайного, на кілька місяців менше.

Який обсяг фінансових ресурсів заощадить замовник будівництва від скорочення термінів будівництва будинку на кілька місяців? Це обчислюється величиною з кількістю нулів, що багаторазово перевершують витрати на створення точок консолідації.

Який дохід принесе власнику будівлі введення об’єкта в експлуатацію раніше, ніж на кілька місяців? Це обчислюється кількістю нулів, що багаторазово перевищують витрати на створення точок консолідації.

—-

Локальні вигоди

Від поверхового кросу до консолідаційної точки йдуть кабелі однакової довжини, технологічно зрозуміло, як організувати їх у вигляді джгута.

Спрощується розрахунок довжин відрізків кабелю. В одному конкретному джгуті вони всі однієї довжини.

Спрощується нарізка кабелю. Тепер можна легко зробити таблицю нарізки кабелю Excel.

Спрощується формування кабельного джгута. Можна відразу формувати джгут із кількох котушок кабелю.

Спрощується прокладка кабелю – прокладається за один раз джгут кабелів, що складається з 12 або 24 кабелів.

З’являється природна можливість виконання вимог PoE до прокладання кабелів. Необхідно кабелі прокладати в джгутах, ми в джгутах і прокладаємо. Кількість кабелів у джгуті має бути обмежена, не більше 24 кабелів, ми так і робимо. Між джгутами забезпечити технологічний зазор для повітряного охолодження.

Зменшуються простої – менше затримок, що виникають через оздоблювальні роботи у приміщеннях.

Зменшується кількість випадків пошкодження кабелю – йдуть кабельні бублики, які чекають у приміщеннях появи можливості встановити розетку та підключити до неї кабель.

Зменшуються обсяги пошкодження кабелю. Зменшується час знаходження кабелю поза трасами (лотки, короба), а саме поза трасами кабель схильний до найбільшої небезпеки.

Зменшується кількість заходів у приміщення під час виконання кабельних робіт – тепер можна заходити лише один раз.

Основний обсяг кабелю прокладається раніше за часом – актуються обсяги раніше.

Знижується трудомісткість прокладки лінка. Як відомо, трудомісткість прокладання кабелю пропорційна квадрату довжини кабелю. Якщо кабель розрізати на дві частини, то трудомісткість прокладки двох коротких відрізків буде помітно нижчою за трудомісткість прокладки вихідного цілого кабелю. Довжина однакова, а трудомісткість різна. 🙂

Спрощується управління роботами: з’являється незалежність від оздоблювальних робіт у приміщеннях; зникає необхідність знати точне розміщення розеток на початок прокладки горизонтального кабелю; зменшуються кількість та обсяги простоїв; зменшується кількість перетинів та можливих конфліктів із суміжниками; Необхідно менше часу на врегулювання наслідків інцидентів.

Експлуатація

Виявляється головна перевага – наявність загального пулу кабельних портів. Тепер порти пула протягом усього терміну життя будівлі можна розподіляти та використовувати для різних кінцевих пристроїв щодо необхідності.

Спрощення підключення нового пристрою. У зоні консолідаційної точки з’являється пристрій (відеокамера, контролер BMS, датчик), який потребує підключення до мережі. Для нього встановлюється абонентська розетка. Від порту консолідаційної точки прокладається підлога патч-корд до порту нової абонентської розетки.

За наявності консолідаційної точки встановлення нового порту супроводжується значно меншим обсягом будівельних та кабельних робіт. Не потрібно прокладати довгий кабель від поверхового розподільного вузла до місця встановлення нової розетки. Не потрібно відкривати підвісні стелі, не потрібно порушувати спокій співробітників. Не ведеться монтажні роботи в поверхових розподільчих вузлах. Скорочується час підключення, скорочується трудомісткість виконання робіт, знижується вартість.

Єдиний кабельний журнал. Кожен кабель зрозумілий, кожен підключений пристрій враховано, доступний ресурс портів на кросах та точках консолідації відомий.

Менше підрядників розкриватимуть стелі та проводитимуть там роботи. Не з’являтиметься невідомо ким і коли прокладених кабелів, які незрозуміло звідки й куди йдуть.

У деяких публікаціях стверджується, що для бізнес-центрів та офісних будівель наявність точок консолідації знижує витрати на експлуатацію будівлі приблизно на один долар на квадратний метр на місяць.

Якщо у будівлі 50 тисяч квадратних метрів, то це 50 тисяч доларів на місяць та 600 тисяч на рік. Консолідаційні точки відбиваються менше, ніж місяць, а вся структурована кабельна система будівлі за пару років.

Тема про вплив структурованої кабельної системи на CapEx та OpEx будівлі в очікуванні свого опрацювання.

Модернізація

При зміні призначення приміщень розетки структурованої кабельної системи проходять крізь нелегкі випробування, їх часом чекає трагічна доля.

У приміщенні працювало десять людей і мали дюжину двопортових розеток. Тепер тут буде архів, один співробітник, одне робоче місце, однієї двопортової розетки достатньо. Одинадцять розеток, двадцять дві кабельних лінії (по 200 $) за одиницю йдуть довгі роки в летаргічний сон.

У приміщенні працювало чотири співробітники, тепер дванадцять. Портів для підключення до комп’ютерної мережі не вистачає, встановлюють локальні комутатори та довгими патч-кордами створюють підключення.

Зміна орендарів. Іноді повністю змінюється планування приміщень. Сносяться старі перегородки, і звичайно, все, що було всередині знищується або демонтується. І що залишиться від традиційної структурованої кабельної системи, де лінія йде від поверхового кросу до порту розетки? Нічого не залишиться, всі вони (розетки, модулі, горизонтальні кабелі) будуть пошкоджені, знищені і демонтовані. А за наявності точок консолідації, встановлених під стелею в коридорах і приміщеннях, можна зберегти практично все: стаціонарна лінія від поверхового кросу до точки консолідації зберігається недоторканою і цілою. А розетки та кабельні відрізки з модулями демонтуються та їх можна інсталювати знову.

Іноді в офіси та будівлі заходять нові системи

Приклад 1. В офісній будівлі на 20 поверхів хочуть встановити Wi-Fi точки, 12 на поверх.

Приклад 2. У клініці хочуть встановити систему відеоспостереження на 120 камер.

Якщо немає точок консолідації, то використання таких систем пов’язане з будівельними роботами. За наявності точок консолідації все обходиться малою кров’ю.

Капітальний ремонт. Капітальний ремонт будівлі. Пережити його важко. Відновлення та заміна стін. Перефарбування стін, заміна підлог, встановлення нових вікон та дверей, оновлення інтер’єру та екстер’єру будівлі. Роботи із заміни або покращення систем опалення, водопостачання, каналізації, електропроводки, освітлення, вентиляції та кондиціювання повітря.

У разі звичайної структурованої кабельної системи можна лише спостерігати її знищенням. За наявності консолідаційних точок частину структурованої кабельної системи можна демонтувати та розгорнути знову в іншому місці.

Утилізація. Утилізація будівлі. Колись настане час, і життєвий шлях будівлі закінчиться. Його вже не буде на колишньому місці: воно може бути розібране, зруйноване, підірване. Будівлю перед своєю смертю спостерігає з неї виносять, все, що можна демонтувати.

У разі звичайної структурованої кабельної системи вона буде покромсана, а її останки поховані разом із будинком. За наявності консолідаційних точок структуровану кабельну систему можна демонтувати і розгорнути знову в іншому місці, вона має шанс продовжити життя.

Підсумок

Стандарти не могли залишити поза увагою можливості та економічні вигоди, які з’являються за наявності консолідаційних точок у структурованій кабельній системі будівлі.

І стандарти прописали консолідаційну точку обов’язковим елементом структурованої кабельної системи будівлі:

  • ISO/IEC 11801-6 (2017) Information technology – Generic cabling for customer premises – Part 6: Distributed building services;
  • ANSI/BICSI 007-2020 Information Communication Technology Design and Implementation Practices for Intelligent Buildings and Premises;
  • ANSI/TIA-862-E Structured Cabling Infrastructure Standard for Intelligent Building Systems (June  2022);
  • ANSI/BICSI 004-2018 «Information Communication Technology Systems Design and Implementation Best Practices for Healthcare Institutions and Facilities»;
  • TIA-1179-B-2023 «Healthcare Facility Telecommunications Infrastructure Standard».

Подивимося що буде далі.

А поки що Замовники, Інвестори, Девелопери, Генпроектувальники ці стандарти не читали, не читають і читати не збираються. Вони про них нічого не знають, ці стандарти перебувають поза їхніми інтересами.

Вони продовжують створювати будинки, як створювали і двадцять і тридцять років тому. У їхніх будинках не планується ні точок консолідації, ні єдиної структурованої кабельної системи будівлі.


Матеріал підготував RJ45
Літературний редактор Eugene P.
P.S. Ця ілюстрація створена художником Петром Захарченком
спеціально для цієї публікації


/ Частина 1 /