30 Травня 2024

Нова будівля. Сумно я дивлюся… (2001-2024)

Ідея цієї публікації виникла під час ознайомлення з умовами чергового тендеру на створення структурованої кабельної системи. Корпорація «Х» (назва тут наводиться умовно, та й ситуація досить типова), збирається будувати собі нову бізнес-будівлю на сто тисяч квадратних метрів. До цього часу за двадцять років своєї діяльності вона збудувала для себе не один десяток бізнес-будівель.

Проте знайомство з технічним завданням на структуровану кабельну систему викликало здивування та змусило глянути на календар. Все правильно, на дворі 2024 рік, але текст технічного завдання  відкидає нас у далеке минуле: усюди прописані вимоги стандартів більш ніж двадцятирічної давності. Так, весь документ побудований на стандартах кінця минулого століття та початку цього (до 2001 року).

Як з’ясувалося у процесі спілкування із представниками корпорації «Х», цей підхід виявився фактичним корпоративним стандартом корпорації для створення структурованих кабельних систем на своїх об’єктах. На всіх об’єктах корпорації “Х” структурована кабельна система була побудована на основі цього технічного завдання.

Першу свою будівлю корпорація «X» звела в далекому 2003 році. І, звичайно, в ньому серед багатьох інших інженерних систем була і структурована кабельна система. І та структурована кабельна система, справді, була тоді сучасною, як кажуть, за останнім словом техніки – побудована відповідно до вимог актуальних на той час стандартів.

Натхненні успіхом, фахівці корпорації стали повторювати рішення того вдалого  проєкта 2003-го року у всіх наступних проєктах, не звертаючи уваги на очевидні перетворення в житті взагалі та світі структурованих кабельних систем зокрема.

І ось, уже в цій черговій будівлі корпорація «Х» планує створювати структуровану кабельну систему все за тим самим своїм усталеним зразком від 2003 року і щось змінювати в ній не вважає за потрібне.

З відкриття першої будівлі корпорації «X» минуло понад 20 років. Час на їхньому годиннику зупинився, а от світ навкруги не стояв на місці і помітно змінився.

Щоб відчути зміни світу навколо нас, можна почитати публікацію «Світ змінюється (2001-2024)».

Тиражування вдалого підходу – запорука успіху?

Чи підійде структурована кабельна система формату 2003 для будівлі 2024? Корпорація” X” вважає, що підійде.

Читаємо технічне завдання та відзначаємо деякі моменти.

Призначення структурованої кабельної системи

Корпорація «Х» вважає структуровану кабельну систему частиною локальної мережі, саме так прописано в технічному завданні. 

На об’єктах корпорації «Х» майже кожна інженерна система створює власну кабельну інфраструктуру для забезпечення свого функціонування.

Корпорація «Х» сповідує окреме проєктування, створення та експлуатацію інженерних систем будівлі. Так воно і було природним у 2003 році.

Зараз замовники, інвестори та власники будівель все частіше бачать можливість зниження витрат на володіння будинком у створенні єдиної структурованої кабельної системи будівлі для забезпечення функціонування всіх низьковольтних інженерних систем будівлі. Корпорація «Х» цю можливість зниження витрат повністю ігнорує чи не знає про це.

З цього питання можна почитати: “Точка консолідації і життєвий цикл структурованої кабельної системи

Магістралі

У технічному завданні практично повністю відсутні вимоги до топології структурованої кабельної системи будівлі та кампусу. Немає нічого про зв’язок із зовнішнім світом. Нічого не йдеться про необхідність резервування магістралей та забезпечення можливості масштабування та необхідності підтримки очікуваних швидкостей передачі.

Прописано вимогу забезпечити швидкість передачі інформації магістральними каналами в 10 Гбіт/сек, що нічого, крім посмішки викликати не зможе.

Wi-Fi

До точки Wi-Fi прокладається один кабель категорії 5е. Тобто такий підхід може підтримати швидкість передачі до 1 Гбіт/сек.

У той час як для корпоративних користувачів застосовується: Wi-Fi 5 (до 3,5 Гбіт/сек); Wi-Fi 6 (до 9,6 Гбіт/сек) та на підході Wi-Fi 7 (до 47 Гбіт/сек.)

І запланована кількість точок Wi-Fi не покриває весь простір об’єкта. За такого підходу впровадження багатьох сучасних та майбутніх додатків буде ускладнено.

PoE

Немає вказівок для прокладання кабелю відповідно до вимог PoE. Отже, кабель буде прокладено без урахування вимог PoE.

Наслідки: підвищене нагрівання кабелів витої пари горизонтальної підсистеми, підвищені втрати напруги лінії, зниження «робочої» довжини кабелів, створення передумов для займання.

Обмеження потужності пристроїв, що підключаються, зниження можливостей щодо розвитку мережної та інженерної інфраструктури будівлі.

Кабель категорії 5е

Корпорація «Х» створює у 2024 році структуровану кабельну систему для свого нового об’єкта на кабелі категорії 5e.

Кабель категорії 5e був “легалізований” міжнародним стандартом від 2001 року. Це був суперпрогресивний кабель, і йому судилося вдале життя і великий успіх. Реалізація  проєкта у 2003 році на кабелі категорії 5e була вдалим вибором та успішним рішенням.

Минав час, і за новими міжнародними стандартами з 2017 року кабель категорії 5е вже не застосовується для створення структурованих кабельних систем у нових будівлях. У 2018 році Україна приймає міжнародні стандарти структурованих кабельних систем (ISO 18101) як свої державні стандарти, в яких не передбачається “присутності” кабелю категорії 5е в нових будівлях.

Визнаємо державні стандарти чи ігноруємо?

Виходить, що будівництво нової будівлі в 2024 році на кабелі категорії 5e вступає в конфлікт з державними стандартами своєї країни. До чого це призведе надалі? Чим це загрожує розробникам проєктної документації, замовнику проєкта та майбутньому власнику будівлі?

Чи проєкта замовник нової будівлі, що він порушує закон своєї країни?
Знає та йде на це усвідомлено?
Чи не знає, що порушує?

Хто виконуватиме монтаж?

Немає вимог щодо кваліфікації монтажної компанії.
Не потрібна реєстрація структурованої кабельної системи у виробника.
Не потрібне отримання сертифіката системної гарантії від компанії-виробника.

Хто розроблятиме проєктну документацію?

У технічному завданні немає вимог до кваліфікації розробників проєктної документації.

Не потрібна наявність у інженерів-проєктувальників персональних сертифікатів від компанії-виробника структурованої кабельної системи, що підтверджують кваліфікацію їх у галузі проєктування структурованих кабельних систем.

Що можуть створити виконавці, які не мають необхідних знань про інженерну систему, на яку вони беруться розробити проєктну документацію? Вони хіба що можуть взяти проєктну документацію щодо вже існуючого об’єкта та адаптувати її для нового. Той, хто все життя робить карети, автомобіль не вигадає. :-).

Таке технічне завдання на структуровану кабельну систему могло з’явитися тільки в такій корпорації, яка не має документа «Концепція структурованої кабельної системи».

Про важливість документів «Технічне завдання» та «Концепції» можна знайти у матеріалі «Необхідність документа «Необхідність концепції».

Конкурентоспроможність на ринку

У корпорації «Х» ІТ-інфраструктура її нової майбутньої будівлі площею сто тисяч квадратних метрів буде спиратися на структуровану кабельну систему, побудовану на категорії 5e.

У конкурентів їхня ІТ-інфраструктура вже зараз спирається на структуровану кабельну систему, побудовану на категорії 6А. А через кілька років ніхто вже не зможе щось побудувати на категорії 5е, вона буде недоступна, її просто не буде. Ніхто не згадуватиме про те, що можна було застосовувати категорію 5е і щось будувати на ній. У всіх нових будівлях буде категорія 6А.

Щось подібне було зі світлодіодними лампочками – спочатку їх не було; потім почали говорити, що вони дуже дорогі і ніколи себе не окуплять; а потім вони опинилися всюди.

Лампочку накалювання можна замінити, можна її викрутити і вкрутити на місце світлодіодну.

А ось структуровану кабельну систему замінити так просто не можна. І будівля житиме з категорією 5е багато років до свого капітального ремонту, а це не один десяток років.

Категорія 5е у наш час – це все одно, що газове освітлення чи будинки без ліфта. Це майже те саме, що запрягти волів в автомобіль. Так про це можуть говорити конкуренти, і їм важко буде за це дорікнути.

У всіх конкурентів категорія 6А, а у корпорації “Х” залишатиметься категорія 5е.

Крім того, категорія 5е в наш час веде до бідного, слабкого та ненадійного бездротового покриття простору. Це байдуже, що цього покриття просто немає.

Експлуатаційні витрати на утримання будівлі виявляться вищими, ніж у конкурентів. Можливості з модернізації інженерної інфраструктури матимуть суттєві обмеження та будуть пов’язані з вищими витратами, ніж у конкурентів. У конкурентів зонна топологія, а в будівлі корпорації ” Х ” її немає, бо 2001 року вона ще була не потрібна.

Новий бізнес-об’єкт передбачає також здачу приміщень в оренду.

Тобто корпорація «Х» конкуруватиме з іншими учасниками ринку за орендарів.

І при цьому пропонуватиме їм орендувати приміщення в будівлі, яка має морально застарілу мережеву інфраструктуру, та ще й суперечить чинним стандартам країни проживання.

Нова будівля корпорації «Х» буде з самого спочатку малопривабливою для клієнтів.

А що буде з цим будинком через дюжину років?

Корпорація «Х» свій черговий будинок починає створювати цього року. Будівля житиме років п’ятдесят-сімдесят, і за цей час навколишній світ продовжуватиме змінюватися, і нова будівля має бути готовою до цих змін. І вона буде готова до багатьох майбутніх змін, якщо до них буде готова ії структурована кабельна система. А у цій новій будівлі корпорації «Х» структурована кабельна система морально застаріла ще до початку будівництва будівлі, навіть ще до початку проєктування, вона не впорається з поточними завданнями дня, не те що з майбутніми викликами.

Застаріла структурована кабельна система будівлі подібна до ложки дьогтю в бочці меду.

Застаріла структурована кабельна система суттєво знижує комерційну привабливість об’єкта та майбутні доходи від його експлуатації.

Майбутні неприємності нової будівлі та невдала бізнес-кар’єра будівлі закладені у технічному завданні на структуровану кабельну систему.

Інвестори та замовники будівлі знають, які неприємності  їхній будівлі принесе їхня структурована кабельна система?

Про важливість технічного завдання можна прочитати:
«Необхідність документа «Необхідність концепції»,
«Точка консолідації та життєвий цикл структурованої кабельної системи».

—-

А здавати в оренду автомобілі на паровому двигуні ще не пробували? Екополіція буде тут як тут.

Конкурувати із трамваями конкою? Тільки якщо вимкнуть електрику.

Епілог

2003 рік. Корпорація “X” відкриває свою першу велику бізнес-будівлю.

Структурована кабельна система у ній була створена за стандартами рубежу 2000 року. Стандарти на той час сучасні та актуальні.

2024 рік. Минуло 20 років. Корпорація “X” будує свій новий бізнес-комплекс.

І знову збирається будувати в ньому структуровану кабельну систему за тими самими стандартами рубежу 2000 року.

Тобто корпорація “X” збирається будувати структуровану кабельну систему на своєму новому сучасному флагманському об’єкті за стандартами більш ніж 20-річної давності.


Якби 2003 року корпорація “X” будувала свій перший об’єкт за стандартами більш ніж 20-річної давності, то в ньому не було б ні структурованої кабельної системи, ні локальної мережі, ні комп’ютерів, ні штрих кодів. У 1980 році просто нічого такого не було.


Матеріал підготував RJ45
Літературний редактор Eugene P.
P.S. Ця ілюстрація створена художником Петром Захарченком
спеціально для цієї публікації.