8 Травня 2024

Світ змінюється (2001-2024)

Те, що світ змінюється, ми знаємо і не сумніваємося в цьому.
Був льодовиковий період, він же позаду.
Кам’яний, бронзовий залізний віки послідовно змінили один одного.

Держави народжуються, розвиваються, процвітають, руйнуються, наприклад: Римська імперія, Арабський Халіфат, Османська імперія, Британська імперія, Югославія.

І ми знаємо, що техніка та технології згодом змінюються теж. Нові технічні засоби та технології в якийсь час з’являються, починають широко використовуватись, домінувати, а потім поступово вони витісняються іншими.

Гусячі пір’я. Вчені, філософи, поети і звичайні люди багато поколінь (багато сотень років) писали гусячим пір’ям. Здавалося б, так завжди буде. Однак у середині дев’ятнадцятого століття їх витіснили ручки з металевими змінними пір’ям, які були довговічнішими і не вимагали такої частої заміни. А в середині двадцятого століття переможців гусячого пір’я почали тіснити кулькові ручки і їх повністю витіснили. І тепер ми не використовуємо для написання ні гусячого, ні змінного металевого пір’я.

Коні. Кінна тяга. Коні протягом тисяч років використовуватися як транспортний засіб. У Києві 1900 року було приблизно 14 тисяч коней, це за чисельності населення міста близько 200 тисяч осіб. Подивимося довкола зараз, ми коней не побачимо. Їх немає тепер у нашому житті. Їх замінили автомобілі.

У фільмах про другу половину дев’ятнадцятого століття ми бачимо: пічні труби та сажотрусів; свічки та свічники; гасові та газові ліхтарі; вершників, підводи та кінні екіпажі; чорнильці; друкарські машинки; телеграф; парові двигуни, пароплави та паровози. Цього вже нічого немає, це вже все в минулому.

Зміни в техніці та технологіях йдуть безперервно. І зараз вони йдуть швидше ніж раніше. Вони відбуваються просто на наших очах. Ми безпосередні спостерігачі та учасники цих змін.

Для змін у техніці та технологіях не потрібно вже тисяч і сотень років, вони встигають пройти повний цикл за кілька десятиліть. Безліч технічних пристроїв та технологій суттєво оновлюються, йдуть та з’являються прямо на наших очах.

Так, порівняно недано з’явилися: електронна пошта (1971), Інтернет (1973), мобільник (1973), персональний комп’ютер IBM PC (1981), Ethernet (1973), комп’ютер Apple Macintosh (1984), IP-відеокамера від Axis (1996) , iMac (1998), побутова світлодіодна лампочка від Philips (2006); iPhone (2007).

Подивимося на зміни, свідками яких ми стали за останні двадцять років.

Світ навколо нас змінився (2001-2024)

Телефонні довідники. Телефонні довідники були основним способом пошуку номерів телефонів у 1990-х роках. Тепер вони використовуються хіба що всередині організацій.

Фотоплівка. Її витіснила цифрова фотографія: цифрові камери та мобільні телефони.

Фільми на відеокасетах. Відеокасети були основним способом перегляду фільмів у квартирах в 1990-х роках. Поступово вони були витіснені DVD, Blu-ray та потоковими сервісами.

Магнітофони. Не зустрінеш. Їх витіснили аудіоплеєри та мобільні телефони.

Відеомагнітофони. Не зустрінеш. Їх витіснили комп’ютери.

Телевізори та монітори. Вони стали іншими. На зміну «пузатим» пристроєм, що займає багато місця, на основі ЕПТ (електронно-променева трубка) прийшли компактні плоскі екрани (плазма, світлодіоди, рідкі кристали).

Факси. Пішли у небуття. Як засіб передачі текстів та зображень замінені інтернет, комп’ютерами та мобільниками.

Радіоточки. Радіоточками ми не користуємося. Більшість із нас їх відключили і більше за них не платять.

Лампи накалювання. Вони завершують свій життєвий шлях. Їхнє місце займають світлодіодні джерела світла.

Листи на папері. Листи на папері від руки ми давно не пишемо, раз не пишемо, то і не отримуємо. Листівки також. Пишуть рукописні «паперові» листи тепер лише екстремальні романтики, це екзотика.

Бібліотеки. Не ходимо ногами до бібліотеки, щоби взяти потрібну книгу.

Довідкове бюро. Нам не потрібно йти до довідкового бюро, щоб знайти потрібну нам інформацію;

Гроші. Готівкою робимо все меншу і меншу кількість оплат. Їх з кожним роком дедалі більше витісняють картки та «електронні» гроші.

Гроші (2). Не потрібно йти на пошту, щоб надіслати гроші рідним чи друзям.

Оплата комунальних послуг. Ми не відвідуємо банк чи пошту, ми платимо з дому «електронними» грошима.

На касі у супермаркеті. На касі в супермаркеті все рідше зустрінеш касира, тепер сам скануєш свій товар та платиш за нього мобільником.

У супермаркетах все більшого поширення набувають RFID-мітки та електронні цінники.

Квитки на літак чи поїзд. Не треба йти на вокзал і до пункту продажу квитків, не потрібно стояти в черзі.

Квиток на міський транспорт. Жетони для метро та паперові квитки на автобус, трамвай чи тролейбус у великих містах пішли, тепер ми оплачуємо проїзд карткою чи мобільним телефоном.

Магазини. Ми дедалі більше потрібних нам товарів купуємо через інтернет-магазини.

Прокат велосипедів, самокатів або автомобілів. Не потрібно укладати орендний договір, залишати заставу, зустрічатися з кимось. Не треба повертати транспортний засіб туди, звідки ти його взяв.

Автомобілі. Електроавтомобілі приходять на зміну машинам на бензині та дизельному паливі.

Газети та журнали. Ми перестали підписуватись на «паперові» газети та журнали. Перестали їх читати у «паперовому» вигляді. Майже зникли газетні кіоски.

Мобільник. Став фактично частиною людини.

Інтернет. Інтернет став невід’ємним супутником життя людини, таким як повітря чи вода.

——

Якщо стільки змінилося в зовнішньому світі, то і ти повинен якось адаптуватися до світу, що змінюється. І навколишній простір теж повинен якось адаптуватися до світу, що змінюється.

Якщо світ змінюється, то організація інженерних систем будівлі теж має змінюватись. І структурована кабельна система, це одна з цих інженерних систем, яка теж має змінюватись.

Тут ми не говоритимемо, як змінюватися – просто зазначимо, що змінюватися треба.

Світ довкола нас змінився (2001-2024). Мобільники

Багато повсякденних дій (оплати, замовлення квитка, знайомств з новинами тощо) ми робимо через Інтернет, а допомагає нам у цьому і заміняє багато речей мобільний телефон, який став фактично частиною людини, але вже й сам за останні 20 років зазнав еволюції. Тож про нього докладніше.

Мобільники. Мобільники стали іншими. Замість кнопкових мобільних телефонів тепер у всіх смартфони.

Мобільники (2). Що могли робити звичайні рядові мобільники у 2001 році? Дзвінки та текстові повідомлення (СМС-ки). Тобто це був голосовий зв’язок плюс пейджер.
Що таке мобільник у 2024 році? Він може практично майже все: фотоапарат, кінокамера, диктофон, бродіння по сайтах, месенджери, відеозв’язок, кінотеатр, безкоштовні міжміські та міжнародні електронні комунікації, фітнес-пристрій, фінансовий термінал, безліч додатків.
Мобільник маг і чарівник лише тоді, коли він підключений до Інтернету. 🙂

Зарядки для мобільників (1). Раніше кожна модель мобільника мала свій власний тип роз’єму для зарядки і свою унікальну зарядку, яка включалася в розетку 220В. При зміні мобільного телефону приходила до вас разом з ним і нова зарядка, а стара вирушала на спокій. У нас у столах на згадку про це лежать безліч старих зарядок.

Зарядки для мобільників (2). Згодом у мобільників окремий роз’єм для зарядки зник, його поєднали з інформаційним портом мобільника (USB). І стало можливим заряджати мобільний телефон від будь-якого зарядного пристрою з портом USB. Стало можливим заряджати мобільний телефон від USB порту ноутбука.

Зарядки для мобільників (3). Стало можливим купувати новий мобільний телефон без придбання для нього нового зарядного пристрою. Тепер при покупці нового мобільного телефону старий зарядний пристрій не потрібно відправляти на пенсію.

Зарядки для мобільників (4). Стали популярними електричні розетки з портами USB, спеціально розроблені розетки для зарядки мобільників. Їх стали вбудовувати в електричні подовжувачі, їх можна побачити у кафе, вони стали невід’ємним атрибутом переговорних кімнат. Тепер норма, що пара зарядних розеток USB доступні на робочому місці співробітника в офісі.

Зарядки для мобільників (5). Інформаційний порт у всіх мобільних телефонів Android став виглядати однаково (USB Type-C). Незабаром і у Apple у його iPhone буде порт USB Type-C.
У жовтні 2022 року Євросоюз ухвалив закон, який зобов’язує всіх виробників електроніки, що продаються в ЄС, використовувати для заряджання порт USB Type-C. Цей закон має набути чинності 28 грудня 2024 року.

—-

Мобільнику потрібна можливість заряджатися вдома, у кафе, поїзді, на робочому місці співробітника і в будь-якому місці мати безперервний, надійний та продуктивний Інтернет (у корпоративному просторі тим більше).

Якщо так разюче змінився мобільник, то простір, в якому живе мобільник, не може не реагувати на зміни, що відбулися з ним.

Світ довкола нас змінився (2001-2024). У будівлі та офісі

Всі зміни, що відбулися за 20 років, зажадали або спричинили особливі вимоги до мереж передачі даних. Величезні масиви інформації, трафік соціальних мереж, обмін даними через «хмару» вимагають високих швидкостей та надійних каналів. На ІТ-інфраструктуру офісу та будівлі лягло ще особливе додаткове навантаження через нові, невідомі раніше, програми та інженерні системи будівлі. Подивимося лише на короткий огляд цих новацій, щоб побачити, що колишній підхід від 2001 року до структурованої кабельної системи помітно не відповідає поточним потребам навколишнього світу.

Wi-Fi. У 2001 році точок бездротового доступу Wi-Fi в офісах просто не було. Про Wi-Fi, звичайно, чули та читали, але поруч ще не було. Тепер без точок Wi-Fi неможливо уявити своє життя ні вдома, ні в офісі. За оцінками аналітичної компанії Canalys у 2001 році було встановлено близько 100 тисяч точок Wi-Fi, до 2024 року їх встановлено близько 5,5 мільярдів. Їхня кількість зросла в 550 разів.

Сучасна вимога, щоб Wi-Fi повністю покривав простір будівлі. Для корпоративних користувачів використовується Wi-Fi 5 (802.11ac) до 3,5 Гбіт/сек; Wi-Fi 6 (802.11ax) до 9,6 Гбіт/сек; Wi-Fi 7 (802.11be) до 47 Гбіт/сек.

Точки Wi-Fi підключаються до комп’ютерної мережі та Інтернету через структуровану кабельну систему. Для кожної точки Wi-Fi має бути передбачено щонайменше два порти RJ45 (10G), тобто. підведено щонайменше два кабелі категорії 6A.

Стаціонарні телефони. Стаціонарні телефони на робочих столах. У 2001 році були аналогові та цифрові телефони. Наразі норма IP-телефон на робочому столі співробітника.
IP-телефон підключається до локальної мережі через структуровану кабельну систему. IP-телефон підключається патч-кордом у порт RJ-45, через який він отримує інформацію та електроживлення по PoE (Power on Ethernet).

Відеоспостереження. Відеокамери в 2001 році були в основному аналоговими і підключалися до відеореєстратора коаксіального кабелю і до відеокамер додатково окремим кабелем підводилося електроживлення. Системи відеоспостереження не мали відношення ні до структурованої кабельної системи, ні до ІТ-відділу.

У 2001 році у світі було встановлено близько 10 мільйонів відеокамер, до 2024 їх більше одного мільярда. Кількість встановлених відеокамер за чверть століття збільшилась у 100 разів.

Багато в чому це обумовлено тим, що створення фізичної та мережевої інфраструктури для відеоспостереження перейшло із сфери впливу відділів безпеки у сферу впливу підрозділу ІТ-інфраструктури. За відділом безпеки залишилася експлуатація створеної системи відеоспостереження.

Це зумовлено тим, що відеокамери стали працювати за мережевими протоколами Ethernet та IP, стали підключатися по кручений парі і електроживлення отримувати по PoE. Виходить, що сучасні відеокамери підключаються до комп’ютерної мережі підприємства через структуровану кабельну систему. Відеокамера підключається до комп’ютерної мережі офісу, підприємства чи будівлі через структуровану кабельну систему.

Комутатор Ethernet з PoE – це зона відповідальності ІТ – підрозділу. Відеореєстратор – це сервер з великим обсягом дискової пам’яті – його робота це теж зона відповідальності ІТ – підрозділи. Якщо раніше відеореєстратор розміщувався на території підрозділу структури безпеки, то відеореєстратор розміщується в апаратній (серверній) кімнаті, яка обслуговується ІТ – підрозділом.

Адміністрування мережевої ІТ-інфраструктури це складна та відповідальна справа, яку можуть виконувати лише висококваліфіковані ІТ-фахівці. Підприємству економічно невигідно утримувати висококваліфікованих та високооплачуваних ІТ – спеціалістів для кожної окремої інженерної інфраструктури.

Домофони. Домофони в 2001 році були в основному аналоговими і мали власні траси та власні кабелі. Сучасні домофони працюють за протоколами Ethernet та IP. Їм не потрібні власні траси та власні кабелі, вони тепер підключаються до комп’ютерної мережі будівлі через структуровану кабельну систему, а електроживлення отримують через структуровану кабельну систему PoE.

Контроль доступу. 2001 року система контролю доступу була автономною системою. В наш час система контролю доступу працює за протоколами Ethernet та IP, підключається до комп’ютерної мережі підприємства через структуровану кабельну систему і стають частиною інтегрованої системи безпеки. Контролери системи доступу отримують живлення по PoE.

Телебачення. 2001 року телевізор в офісі отримував телевізійний сигнал через коаксіальний кабель і до місця встановлення телевізора його потрібно було прокладати. Зараз телевізор в офісі отримує телевізійну картинку за протоколами Ethernet та IP. Для отримання сигала телевізор підключається або до порту RJ-45 (тобто до структурованої кабельної системи) або до точки Wi-Fi, яка раніше вже підключена до структурованої кабельної системи.

Датчики. Сучасний офіс оснащений безліччю датчиків (наприклад, датчики освітленості, руху, присутності, датчик температури, контролю вологості та ін), більшість яких розташовуються під стелею.

Найкращий і найефективніший спосіб у них підключитися до своєї інженерної системи, це підключитися до структурованої кабельної системи, обмінюватися інформацією через single Ethernet та отримувати електроживлення по PoE.

—–

У будівлі та офісі стає все більше і більше IP-пристроїв. І переважна їх кількість прагне розташовуватися під стелею і всі вони потребують підключення до структурованої кабельної системи.

Світ навколо нас продовжуватиме змінюватись і після 2024 року. У будівлі та офісі.

Світ змінюватиметься й надалі. Кожні кілька років все нові й нові системи заходитимуть до будівлі та офісу. І вони будуть мати частину свого обладнання під стелею.

Тренд №1. Нас чекає повсюдне використання 5G у операторів мобільного зв’язку. І це нововведення негативно торкнеться тих, хто знаходиться усередині будівель. Як? Вони перестануть працювати всередині будівель мобільники. Сигнал 5G погано проходить крізь стіни та скло. Прийде розгортати всередині будівель антенну систему для ретрансляції зовнішнього сигналу. І таких антен доведеться встановити приблизно стільки ж, скільки і існуючих точок доступу Wi-Fi. Антени для ретрансляції зовнішнього сигналу підключати через структуровану кабельну систему.

Тренд №2. На підході нові рішення щодо організації освітлення. Хто в 2001 році міг подумати, що ера лампочок накалювання, люмінесцентних і галогенових ламп добігає кінця? Жодних ознак для цього не було. А зараз над нами світлодіодне освітлення. Зараз очікується відхід під стелі 220 вольт, на зміну йому прийде PoE. А це кручена пара і збільшення присутності структурованих кабельних систем у стельовому просторі.

Тренд №3. Підвищення вартості енергоресурсів та електрики зробить економічно виправданим запровадження ефективних систем управління кліматом та енергоспоживанням у будівлі. І такі системи стануть повсякденністю, а це означає, що на кожні чотири квадратні метри під стелею з’явиться смарт-пристрій (мультифункціональний датчик), який вимірює освітленість, температуру та вологість, а також контролює наявність та фіксує рух. І такий смарт-пристрій підключатиметься до комп’ютерної мережі будівлі через структуровану кабельну систему.

Тренд №4. Інтернет-речі (IoT). Вони будуть усюди. У будівлі на одну людину буде понад сотню інтернет-речей. Спрощено можна вважати, що у кожної звичної для нас простої речі (туфлі, кросівки, м’яч, гаманець, сумка, стіл, стілець, книга, ключ від дверей, дверна ручка, дверний замок, унітаз, чайник, холодильник, пилосос, праска, лампочка , електрична розетка, електричний подовжувач, ваги, …) з’явиться невід’ємний супутник у вигляді його інтернет-речі. І всі ці інтернет-речі будуть спілкуватися за бездротовими технологіями, для зв’язку із зовнішнім світом їм найчастіше необхідне підключення до точки Wi-Fi. Ті, що на тілі людини (пульсометр, аналізатор рівня глюкози в крові, вимірювач тиску, акселерометр), швидше за все, підключатимуться до його мобільника.

Епілог

Чи можна у 2024 році проектувати нову будівлю за Технічним завданням від 2001 року?

Чи можна у 2024 році проектувати інженерну систему нової будівлі за Технічним завданням від 2001 року?

Чи можна у 2024 році проектувати структуровану кабельну систему нової будівлі за Технічним завданням від 2001 року?

Так це все одно, що продовжувати в 2024 році ходити в банк, щоб сплачувати рахунки.

Та це все одно, що продовжувати замовляти у 2024 році овес та сіно, щоб «годувати» свій гужовий транспорт, якого давно вже немає.


Матеріал підготував RJ45
Літературний редактор Eugene P.
P.S. Ця ілюстрація створена художником Петром Захарченком
спеціально для цієї публікації