23 Жовтня 2011

Телевізійні камери на стадіоні

В наші дні футбольні клуби високого класу і національні асоціації отримують неабияку частку доходів від продажу прав на телетрансляції, тому оснащення стадіонів сучасної телевізійної інфраструктурою має пріоритетне значення. Більш того, певний набір телевізійних камер на стадіоні і навіть їх розміщення регламентується технічними нормами міжнародних і національних асоціацій (див., наприклад, додаток нижче, витяги з технічного регламенту НФЛ Росії). Рекомендації за кількістю і правильному розміщенню телекамер можна знайти у відповідній технічній документації, докладні специфікації зазвичай надають самі мовні компанії.

Хорошу якість телетрансляції можна забезпечити тільки при наявності мінімально необхідного числа камер в різних точках стадіону. Але чим більше таких точок, тим більше можливостей для повноцінного освітлення матчу для телеглядачів. Нижче наведені дані про кількість камер на деяких стадіонах світу і вимоги європейської та всесвітньої футбольних асоціацій в цій частині.

СтадіонРік створення
(Реконструкції)
КомандаКількість камер *
«Арена Хімки» (Москва)2008Динамо20
«Чорноморець» (Одеса)2011Чорноморець20
«Авангард»
(Ужгород)
2012Говерла10
«Ford Field»
(Дейтройт)
200250
«Emirates»
(Лондон)
2006Арсенал41
Вимоги УЄФА
для стадіону на 4 зірки
(4-я категорія)
18
Вимоги ФІФА18
Примітка. Кількість стаціонарних місць для підключення телевізійних камер.

Телекамери слід встановлювати на піднятих платформах, оскільки глядачі ні в якому разі не повинні випадково затуляти їх об’єктиви. Часом заради телекамер доводиться жертвувати глядацькими місцями, тобто місткістю. Регламентується навіть площа цих платформ: так, для стадіону 4-й, вищої, категорії на кожні 4 камери потрібно 10 кв. м. Цими ж правилами визначається обов’язкова площа для паркування пересувних телевізійних студій (1000 кв. м. для 4-ї категорії) і наявність на стадіоні (також для 4-ї категорії) не менше трьох стаціонарних телестудій.

Розміщення на стадіоні телекамер, крім регламентуючих норм, визначається цілою низкою специфічних факторів, часто індивідуальних для спортивної арени: архітектура споруди, орієнтація поля, зона поля і т.д.

Орієнтація поля

При плануванні орієнтації поля головними факторами є його положення щодо сонця і переважаючого напрямку вітрів. В Європі найзручнішою прийнято вважати орієнтацію по осі «північ-південь», при якій вечорами сонце не сліпить очі однієї з команд більше, ніж інший.

При виборі орієнтації «північ-південь» основною позицією для головних телекамер стає західна (головна) трибуна – її найменше зачіпають сонячні відблиски.

Відхилення від осі «північ-південь» особливо важливо звести до мінімуму, якщо стадіон і поле позбавлені даху. Як правило, відхилення від цієї осі не повинно перевищувати 15 °.

У деяких випадках особливості ділянки можуть диктувати орієнтацію «схід-захід», проте, в цілому, вона не рекомендується. При такій орієнтації слід вжити особливих заходів для того, щоб звести до мінімуму контраст між освітленій сонцем частиною поля і його затіненій частиною, що, в свою чергу, знизить вплив на картинку телекамер.

Оптимальне розміщення камер (23 шт.)

Зона поля

Стандарт УЄФА передбачає розмір поля 105 x 68 метрів для стадіонів 4-ї категорії. Крім того, за його повного периметру повинна проходити смуга трав’яного газону або штучного покриття шириною не менше 1,5 метра.

Ці розміри загальноприйняті у всьому світі і повинні вважатися обов’язковими вимогами.

Як УЄФА, так і ФІФА вимагають також залишати зону зовнішнього периметра між краями поля і першим рядом глядацьких сидінь. Більш докладні відомості про точні розміри можна знайти у відповідних документах, проте загальний принцип зводиться до того, що глядачі повинні знаходитися якомога ближче до поля, але не настільки близько, щоб це заважало безпеці і свободі переміщення гравців і офіційних осіб матчу.

На практиці це означає відстань близько 7,5 метрів за лінією воріт і близько 6 метрів від бічних ліній. Таким чином, мінімальна загальна площа поля і прилеглої до нього зони аж до першого ряду глядачів становить 120 x 80 метрів. Для великих заходів і матчів високого рівня, на яких є багато представників преси, така площа повинна доходити до 125 x 85 метрів.

Мінімальна кількість телекамер і їх розміщення за вимогами FIFA (18 шт.)

Прикладна програма:

Технічний регламент проведення матчів першості Росії з футболу серед команд клубів футбольної національної ліги

7 Розташування камер, їх типи і функціональне призначення

7.1 Розміщення камер при трансляції Матчів

Для того, щоб забезпечити Трансляцію Матчу, на Стадіоні необхідна наявність як мінімум семи телевізійних камер Основного мовника. В окремих випадках, для отримання високої якості Трансляції, можуть знадобитися обладнані місця для установки додаткових камер. Клуб зобов’язаний забезпечити безпеку місць, де розміщуються камери.

Всі місця розташування камер на Стадіоні визначаються Планом до початку сезону і затверджуються ФНЛ, Клубом і Основним мовником. Всі зміни, що вносяться до Плану розміщення камер на Стадіоні під час Чемпіонату, повинні бути затверджені ФНЛ, Клубом і Основним мовником.

7.2 Основна камера (головна)

Як мінімум, необхідно розміщення двох таких камер на головній трибуні і в основному точно на середній лінії футбольного поля. Ці камери не повинні бути спрямовані об’єктивом на сонці. Місце розташування камери повинно утворювати з найближчої бічною лінією кут від 27 до 35 градусів з площиною поля і кут від 15 до 20 градусів від центру поля.

Якщо неможливо встановити камери точно на цих позиціях, то вони повинні бути встановлені в найближчій точці, розташованій в секторі, утвореному цими лініями кута. Для кожної камери повинен бути надан майданчик приблизно 2х3 метри.

7.3 Польова (Pitch-side) камера, розташована на середній лінії

Камера, яка закріплена в районі середньої лінії поруч з боковою лінією поля. Якщо виникає необхідність в розміщенні цієї камери між лавами запасних, то її розташування не повинно закривати учасникам Матчу огляд футбольного поля з лавок запасних і з місця резервного судді. Для камери досить місце 2х2 метра.

7.4 Камера, розташована на шестнадцатіметровой позначці


Дві камери, які встановлені на головній трибуні точно уздовж ліній шестнадцатіметрових відміток від ліній воріт, на тому ж самому рівні або вище, ніж платформа з основними камерами. Для кожної камери повинна бути надан майданчик приблизно 2 × 2 метри.

7.5 Низько розташована камера за воротами


Дві камери, які зафіксовані за лінією воріт на стороні Стадіону, найближчою до місця розташування основної телевізійної камери. Більш того, якщо дозволяють розміри ігрової зони, простір довжиною в 10 метрів і шириною 2 метри має бути залишено для розміщення телевізійних камер і / або ТЖК-камер.

7.6 Переносна камера (ТЖК)


Одна (дротова або бездротова) переносна камера (якщо сторони не погодили використання більшої їх кількості) передбачена для роботи між лавами запасних. Камера може використовуватися для зйомки великих планів гравців на футбольному полі під час вітання команд, жеребкування визначення розташування команд на поле і після фінального свистка.

Під час Матчу камера ТЖК не повинна наближатися до технічної зони і бічної лінії поля ближче, ніж на три метри і ні за яких умов не створювати перешкод Учасникам Матчу.

7.7 Панорамна камера (beauty-shot)


Камера, яка зафіксована високо над Стадіоном для зйомок панорамних видів.

7.8 Камера за воротами


По одній камери розташовується на трибунах за кожними з воріт на висоті, яка дозволяє повністю оглядати одинадцятиметрову позначку з позиції вище поперечини воріт.

7.9 Реверсивна камера


Для проведення «реверсивних» зйомок використовуються до трьох камер, одна з яких зафіксована на трибуні і розташована вище інших, які перебувають або на трибуні, або на рівні поля на протилежному боці тієї частини Стадіону, де поміщена основна камера.

7.10 Камера підтрибунного приміщення


Камера, яка зафіксована в місці, визначеному Планом, на просторі між футбольним полем і роздягальнею (або підтрибунним приміщенням). Камера може бути використана тільки перед виходом команд на футбольне поле на початку першого і другого таймів (для цього може використовуватися і ТЖК-камера).

7.11 Міні-камера


Міні-камера може бути поміщена прямо за сіткою воріт, але не повинна прикріплятися до неї, стійок або перекладині воріт. Вона може розташовуватися близько до сітки, але не повинна торкатися її ні за яких умов. Крім того, міні-камера може бути прикріплена до жердин, які підтримують сітку, або тросу, що з’єднує задню частину сітки з вертикальними підпорами позаду воріт.

Камера повинна бути розміщена так, щоб не представляти собою небезпеки для гравців.

Особливу увагу слід приділяти тому, щоб в разі, якщо гравець вбігає в сітку, він не міг би зачепити камеру. Розміщення цих камер повинно бути схвалено ФНЛ і Клубом.

7.12 Камера на «підйомному крані»


Такі камери можуть бути розміщені за воротами, якщо вони не становлять небезпеки для гравців або глядачів.

7.13 Пересувна камера (на рейках)


Не допускається розміщення камер, що пересуваються по рейках (або монорельсу), між рекламними щитами і далекої, по відношенню до основної камері, бічної лінії поля або за лінією воріт. Розміщення цих камер повинно бути схвалено ФНЛ і Клубом.

Можливо їх розміщення тільки:

– на дальній стороні від основної камери: камера, яка пересувається по рейках, може бути розміщена за рекламними щитами, тільки якщо вона переміщається від однієї 16-метрової позначки до іншої, не заважає перегляду Матчу глядачами і не створює небезпеки для людей.

– на стороні основної камери: по одній, що пересувається по рейках камері може розташовуватися поруч з боковою лінією поля в зоні, що тягнеться від лінії воріт до 16-метрової лінії, за умови, що вона управляється або за допомогою дистанційного керування, або телевізійним оператором. Рейки повинні знаходитися на відстані не менше чотирьох метрів від бічної лінії поля.

7.14 Камера на ручному штативі (steadicams)


Переносні камери в кількості до двох штук, які можуть використовуватися уздовж бічної лінії футбольного поля в зоні, що тягнеться від лінії воріт до 16-метрової лінії. Такі камери можуть використовуватися для освітлення наступних видів діяльності, що здійснюються перед початком Матчу на поле: вітання команд; рукостискання гравців обох команд; жеребкування для визначення права вибору половини поля; командного фотографування.

Наступні принципи повинні дотримуватися під час перебування камери на поле перед початком Матчу:

 • тільки одна камера може знаходитися на футбольному полі;
 • камера, переважно, повинна бути радіочастотної (бездротовий);
 • провідна камера може бути використана тільки за умови, що помічник оператора стежить за кабелем підключення камери.

7.15 Камера, яка розташована на 20-метровій позначці


Камера розміщується на рівні футбольного поля навпроти уявної 20-метрової позначки від лінії воріт, на тій же стороні, що і головна камера. Така камера не повинна завдавати Учасникам Матчу і Офіційним особам незручності і повинна забезпечувати їм можливість спостереження за всім футбольним полем. Камера повинна встановлюватися за уявної рисою, що проходить від лави запасних до найближчого до неї кутового прапора.

7.16 Додаткові камери і нові технології

7.16.1 Камера на коментаторської позиціїКамера, розташовується на коментаторської позиції для зйомки коментаторів. Ця камера не повинна закривати огляд іншим коментаторам, представникам ЗМІ та глядачам.

7.16.2 Камера на VIP-трибуні


Камера розміщується при вході на VIP-трибуну за умови, що вона не заважає VIP-гостям, і її розміщення було схвалено ФНЛ і Клубом.

7.16.3 Камера-павук


Пересувна система камер над футбольним полем – так звана «камера-павук» – може бути використана за умови виконання наступних вимог:

 • дотримання норм безпеки та експлуатації (тобто наявність дозволу відповідних органів, що включає вказівку допустимих рівнів висоти розміщення камери);
 • наявність дозволу ФНЛ на таке розміщення;
 • суворе дотримання інструкцій з експлуатації камери.

7.16.4 Нові технології


В результаті технологічного прогресу з’явилися нові камери, телевізійне обладнання, статистичні системи та ін. Можуть зажадати нових положень і місць для їх розміщення на Стадіоні. Таке обладнання і камери можуть бути дозволені до застосування після узгодження з ФНЛ, Клубом і Основним мовником.

Підготовлено за матеріалами:

 1. FIFA. Футбольні стадіони. Технічні рекомендації. 2008 р
 2. Довідник УЄФА за якістю стадіонів. 2011 р
 3. Технічний регламент. Проведення матчів першості Росії з футболу серед команд клубів футбольної національної ліги. Москва 2011 року.
 4. І.Лішін, – Б.Самсонов. «Телевізійні особливості ТВЧ» // Науково технічний журнал «625», № 3, 2008 р
 5. Фірмові матеріали компанії LEMO.