1 Вересня 2023

Необхідність документа “Необхідність концепції”

“De necessitate Describere Сonceptum”

Пролог

Три десятки років бачу реалізацію проектів щодо створення телекомунікаційної інфраструктури будівель. І жодного разу не довелося побачити щось «правильне» і відповідне вимогам часу, вимогам міжнародних стандартів, найкращим світовим підходам та практикам.

У країні повсюдно будуються будинки з інженерною телекомунікаційною інфраструктурою на кшталт шістдесятих-сімдесятих років минулого століття. І такі нові будівлі морально старіють протягом кількох років (це стосується практично всіх побудованих будівель).

За модернізації телекомунікаційної інфраструктури існуючих будівель також реалізуються підходи півстолітньої давності. І після чергової такої модернізації за кілька років знову виникає потреба у наступній модернізації.


Як з’являється телекомунікаційна інженерна система в будівлі?

Як з’являється телекомунікаційна інженерна система в будівлі? Інженерну систему будівлі встановлює Інсталятор, тобто Інсталятор виконує монтаж інженерної системи.

Інсталятор виконує монтаж телекомунікаційної інженерної системи на підставі виданої проектної документації. І він реалізує те, що запроектовано. Інсталятор прагне зробити свою роботу вчасно та з мінімальними відхиленнями від проектної документації. Він може це зробити свою роботу добре, навіть дуже добре, але це буде те, що запроектовано у проектній документації. Технагляд Замовника не допустить відхилень від проектної документації. А в проектній документації таки викладено підхід майже півстолітньої давності.

Ми повинні констатувати, що Інсталятор не впливає на технічний рівень рішення та відповідність рішення потребам будівлі, потребам власників будівлі та її майбутніх мешканців.


Як виникає проектна документація на телекомунікаційну інженерну систему? Проектну документацію розробляє Проектувальник телекомунікаційної інженерної системи.

Проектувальник розробляє проектну документацію виходячи з виданого йому Технічного Завдання. Проектувальник веде розробку проектної документації відповідно до інформації, що міститься у Технічному Завданні. А в Технічному Завданні таки викладено підхід майже півстолітньої давності.

Ми повинні констатувати, що Проектувальник майже не впливає на технічний рівень рішення, на відповідність рішення потребам будівлі, інтересам її власників та її майбутніх мешканців


Як виникає Технічне Завдання на телекомунікаційну інженерну систему? Хто пише текст документа Технічне завдання на телекомунікаційну інженерну систему? За ідеєю, цей документ повинен виходити від основних зацікавлених осіб (Інвестор, Замовник), однак вони цим не займаються. Цей документ народжується всередині Генпроектувальника, який, однак, не має необхідних компетенцій щодо телекомунікаційної інфраструктури будівлі, розробку проектної документації якої необхідно замовити. Як тоді Генпроектувальник створює текст документа Технічне завдання на телекомунікаційну інженерну систему? Він починає шукати знаходить якесь Технічне Завдання, на раніше реалізовану таку інженерну систему. Щось знаходить та адаптує текст знайденого документа під свою будівлю. І зазвичай знайдений документ було створено так само і так далі. Те, що в результаті вийшло, має дуже віддалене відношення до сучасних трендів та потреб будівлі, інтересів власників будівлі та її майбутніх мешканців.

Ще може бути варіант, що Замовник вже має подібну будівлю – що, наприклад, характерно для мереж гіпермаркетів, і тоді в основу Технічного Завдання на телекомунікаційну інженерну систему нової будівлі лягає рішення щодо інженерної системи з існуючої будівлі. Йде копіювання (клонування) застарілих рішень і так у глибину приблизно на півстоліття.

У Технічному Завданні вказують, що має бути зроблено, але не пояснюють, чому це має бути і навіщо.

Важливо, що окремого етапу розробки Технічного Завдання на телекомунікаційну інженерну систему зазвичай ні фактично, ні формально немає. Технічне Завдання з’являється невідомо звідки, воно безіменно, і за цим документом невідомого походження запускаються трудомісткі та дорогі роботи, які ведуть до незрозумілих цілей і в майбутньому все це обертаються сумними наслідками.


Як вибратися зі звичної колії?

Якби в зацікавлених осіб (Інвестор, Замовник) була Концепція телекомунікаційної інженерної системи, то по ній можна було б створити текст Технічного Завдання, який забезпечив би високий рівень технічного рішення, врахував потреби будівлі, врахував потреби власників будівлі і майбутніх її мешканців.

Концепція визначає повний цикл життя телекомунікаційної інженерної системи: навіщо вона потрібна; як вона замислюється; як вона взаємодіє з іншими інженерними системами будівлі (як існуючими, так і майбутніми) під час проектування, монтажу, експлуатації та модернізації; як вона змінюватиметься у часі; як вона впливає на привабливість будівлі для потенційних її мешканців (покупці, орендарі, відвідувачі); нормативні документи; орієнтири; вартість володіння (вартість створення, вартість експлуатації та модернізації).).

Щоб у зацікавлених осіб з’явилося бажання мати документ «Концепція», у них має бути розуміння, які питання в ньому торкаються та розглядаються. Вони мають десь отримати уявлення про документ «Концепція», побачити, які переваги наявність у них цього документа їм дає, і які можливості цей документ їм відкриває. Вони мають повірити, що з документом «Концепція» рухатися вперед зі створення своєї будівлі їм буде набагато ефективніше та вигідніше. Вони мають отримати уявлення, що вони втратять і який грошовий еквівалент цих втрат, якщо вони не мають документа «Концепція». Вони мають захотіти володіти документом “Концепція”.

У цьому їм може допомогти ознайомлення з документом «Необхідність Концепції».

Щоб отримати Концепцію, її потрібно замовити? Кому? І як? Тендерний підхід тут не проходить.ё

Як у зацікавлених осіб може з’явитись документ «Необхідність Концепції»? Тендерний підхід тут не проходить.


Замість епілогу

Installation opus, Documenta Project

Традиційний підхід до створення телекомунікаційної інженерної системи будівель включає два етапи:
• Розробка проектної документації інженерної системи.
Монтаж інженерної системи.

Традиційний підхід веде до появи телекомунікаційної інфраструктури будівлі на кшталт півстолітньої давності, у результаті будівля швидко морально застаріває (5-7 років). Найчастіше морально старіє ще до закінчення будівництва і навіть ще до завершення проектування.

Як подолати?

Зацікавлена особа (Інвестор, Замовник) має спочатку з’явитися документ «Концепція».

Маючі документ «Концепція», Замовник зможе замовити розробку документа «Технічне Завдання»

А щоб зацікавлена особа замовила «Концепцію», вона має перейнятися ідеєю про необхідність наявності такого документа, у цьому йому може допомогти прочитання документа “Необхідність Концепції”.

Installation opus (5), Documenta Project (4),
Technical negotium (3) , Conceptus (2) , De necessitate describere conceptum (1)

Для створення «правильної» телекомунікаційної інфраструктури «успішної» будівлі об’єктивно необхідні ще три попередні етапи:
• Розробка документа «Необхідність Концепції»
• Розробка документа “Концепція”
• Розробка документа «Технічне завдання»


Матеріал підготував RJ45
Літературний редактор Eugene.P

P.P.S. Ці ілюстрації створено художником Петром Захарченком
спеціально для цієї публікації.