16 Квітня 2024

10 міфів про горизонтальну кабельну лінію (1)

/ Частина 1/

Горизонтальна мідна кабельна лінія, напевно, є найвідомішим і найбільш обговорюваним компонентом структурованої кабельної системи у замовників, проектувальників, інсталяторів та користувачів.

За загальноприйнятим уявленням, вона починається десь у горизонтальному кросі (поверховому розподільчому вузлі) і закінчується у робочого місця, відеокамери або точки доступу Wi-Fi. . Здається, все зрозуміло, проте за роки історії цей важливий елемент обріс масою міфів, особливо щодо з’єднань.

Міф №1. Чим менше з’єднань у лінії, тим краще.
Міф №2. Кожне додаткове з’єднання лінії знижує швидкість у ній.
Міф №3. Чим менше з’єднань у лінії, тим менше витрат.
Міф №4. Кожне додаткове з’єднання лінії знижує її надійність.
Міф №5. Чим менше з’єднань у лінії, тим вона довше прослужить.
Міф № 6. Кожне додаткове з’єднання в лінії знижує її безпеку.
Міф №7. Вибір категорії кабелю для горизонтальної лінії визначається виходячи зі швидкості передачі інформації у портів активного обладнання, що підключається.
Міф №8. Максимальна довжина горизонтальної лінії – 90 метрів.
Міф №9. Кабель у лінії повинен бути одного типу та однієї категорії.
Міф №10. Нову горизонтальну кабельну лінію у потрібне місце завжди можна прокласти.

З історії однієї організації (частина 1)

На початку 90-х у локальних мережах на зміну коаксіальному кабелю (топологія “шина”) стала приходити кручена пара (топологія “зірка”). І в організації «Х» комп’ютери до концентраторів (хабів) стали підключати кабельними відрізками, обтиснутими з обох боків конекторами RJ45. Таке рішення має безліч видимих переваг. Немає зайвих з’єднань (взагалі немає жодного зайвого з’єднання) – це бачиться чудовим рішенням, це ідеал з мінімізації кількості з’єднань в лінії. І відразу видно економію за кожною горизонтальною лінією, немає зайвих витрат на розетки, на порти розеток, на крос-панелі, на порти крос-панелей і ще на пару патч-кордів. А в ті часи це було близько півсотні доларів. На двісті ліній це була економія близько десяти тисяч доларів. Звичайно, десять тисяч доларів це вагомий аргумент, який схиляє шальки терезів на свою користь.

Ішов час. І виявилося, що користувачів не влаштовує безпосередній захід горизонтальною кабельною лінією до комп’ютера. Робоче місце виявилося ніби ув’язненим, прикутим на ланцюг, та його переміщення стало обмеженим. Ще, конектори ламалися із завидною постійністю – то прибиральниця шваброю дістане кабель, то за нього хтось зачепиться. Конектор поламаний, немає зв’язку з комп’ютерною мережею, потрібні та термінові справи стоять. Як виявилося, збитки організації «X» від простоїв у роботі багаторазово перекрили ту початкову привабливу і спокусливу економію (міф №3 поставлений під сумнів).

Так в організації X з’явилися комп’ютерні розетки на стінах і комп’ютери стали підключатися до локальної мережі патч-кордами. На одне з’єднання в горизонтальній лінії побільшало (в горизонтальній лінії з’явилося перше проміжне з’єднання), а мешканцям офісу стало жити краще (міф №1 повалено) і швидкість доступу до мережі не зменшилася (пробоїну в корпусі міфу №2). Надійність підключення до комп’ютерної мережі робочого місця зросла, кількість відключень від мережі та їх час зменшилася на порядок, або навіть два (міф №4 зім’ятий).

Ішов час. Стали доступними офісні телефонні станції. Організації стали одна за одною купувати їх для себе. І в організації X теж з’явилася офісна телефонна станція і нові телефонні апарати до неї. Телефонні апарати закріпили за приміщеннями та співробітниками. Тепер постало наступне завдання прокласти телефонні кабелі від нової телефонної станції до телефонних апаратів. Будівельні роботи, шум, пил, порушення роботи організації, час, гроші.

Запропонували використовувати для підключення телефонів існуючу прокладену виту пару. Локальна мережа для своєї роботи тоді використовувала дві пари, а дві пари в кабелі були вільні. І можна було по одному кабелю підключити два пристрої: комп’ютер + комп’ютер; нього і «розробили» на крос-панель – один кабель на два порти крос-панелі. А кабель у зоні робочого місця на двопортову розетку. І тепер «сенс» порту на розетці став визначатися тим, що скоммутовано патчкордом до порту на крос-панелі порт концентратора або порт офісної телефонної станції.

У горизонтальній лінії з’явилося ще одне проміжне з’єднання (друге) вже з боку концентратора локальної мережі. З цього моменту кабелі витої пари перестали бути частиною локальної мережі та стали частиною самостійної незалежної інженерної системи під назвою «структурована кабельна система».

З підключенням горизонтальної лінії на крос-панель з’явилася нова можливість – порт розетки міг бути як комп’ютерним так і телефонним.

Мешканцям офісу стало жити краще (міф №1 знову побитий) і швидкість доступу до мережі не зменшилася (друга пробоїна в корпусі міфу №2).

І звичайно, друге з’єднання дало відразу помітну економію – відпала потреба у фінансуванні прокладання телефонних кабелів (добиваємо міф №3).

Ішов час. Організація «X» починає модернізувати чергову будівлю у своєму кампусі. Ремонти в кімнатах закінчуються, час вже прокладати кабелі, а де буде поверховий крос, рішення ще не прийнято, все ще триває боротьба за приміщення. Що робити? Знайшли ідею біля входу в кожну кімнату під стелею встановити по крос-панелі 110 і до неї підвести кабелі, що виходять з кімнати. А потім, коли з’явиться поверховий крос, з нього підвести його кабелі до входу в кожну кімнату, вірніше до її 110 вхідної крос-панелі. І потім з’єднати кабелі, що виходять із кімнати, і кабелі від поверхового кросу на портах крос-панелі 110 (одна лінійка такої крос панелі готова прийняти 6 кабелів кручений пари). І тоді для кабельної системи кімнати буде все одно, де знаходиться поверховий крос.

У горизонтальній лінії з’явилося третє проміжне з’єднання. Кожна кімната стала самодостатньою та автономною. Стало краще (добиваємо міф №1).

Швидкість доступу до мережі не зменшилася (чергова пробоїна у корпусі міфу №2).

Кабельні роботи з крученої пари на цьому поверсі викликали менше тертя і зіткнень із суміжниками і були зроблені швидше, витрати на освоєння поверху виявилися нижчими, ніж зазвичай (зниження витрат замість збільшення – продовжуємо добивати міф №3).

Ішов час. Частина приміщень змінила призначення, частину приміщень здали в оренду. Там були проведені будівельні та оздоблювальні роботи. І виявилося, що внаслідок будівельних робіт частину розеток у цих приміщеннях було знищено. Разом із розетками загинули та їх горизонтальні кабельні лінії.

Згодом виявилося, що не всі горизонтальні лінії загинули в цьому будівельному нищівному буреві, серед них були й ті, що вижили. Що об’єднувало горизонтальні лінії, що вижили? Чим вони відрізнялися від інших? Виявилося, що всі вони заходили до кімнат не відразу, а через проміжні 110-ті крос-панелі, встановлені під стелею перед входом до кімнати.

Тобто третя точка розриву врятувала їх від знищення та продовжила їхнє життя. Горизонтальні лінії з двома точками розриву загинули (виявилися похованими), а лінії з трьома точками розриву вижили (в наявності аварія міфу №5). Надалі ця третя точка розриву стала відомою під ім’ям «точка консолідації».

І знову додаткова точка розриву демонструє наявність економічного ефекту (добиваємо міф №3).

У приміщень свій життєвий цикл, він помітно коротший за життєву будівлю та життєвий цикл структурованої кабельної системи. Згодом стало зрозуміло, що кабелі бажано не заводити відразу безпосередньо в приміщення. Їх краще заводити в приміщення через точку розриву (через точку консолідації). Економічна вигода від такого підходу спостерігається як на стадії створення структурованої кабельної системи, так і на стадіях її експлуатації та модернізації.

—-

Кінець першої частини. Далі буде.


Матеріал підготував RJ45
Літературний редактор Eugene P.
P.S. Ця ілюстрація створена художником Петром Захарченком
спеціально для цієї публікації