12 Листопада 2015

Хокку | | | вид збоку, або Скільки коштує кабель прокласти?

Матвій Пронін

Як оцінюється вартість прокладки кабелю? Береться розцінка за метр прокладки і множиться на довжину кабелю. Просто і зрозуміло. Але чи правильно це? Обґрунтовано чи економічно? І чи справедливо це?

Я піднявся на пагорб,

Полон смутку, – і що ж:

Там шипшина в цвіту!

Бусон

За тіні зрозуміти природу вихідного предмета … Такий спосіб пізнання відомий ще з часів Платона. В алегорії «Міф про печеру” цього давньогрецького філософа люди, звернені спиною до світла, не могли бачити нічого, крім тіней, що відкидаються на розташовану перед ними стіну печери. Розмовляючи один з одним, вони давали назви спостережуваним тіням і вважали, що пізнають справжню реальність. Наскільки ефективний такий підхід?

Візьмемо найпростіший приклад, коли тінь – пряма лінія. Який предмет дає таку тінь? Це може бути будь-який «плоский» предмет: жердина, дошка, коло, обруч, сторінка книги … Без додаткової інформації неможливо точно ідентифікувати предмет, який відкидає (навіть таку) тінь. У Платона люди, які перебували за межами, поза печерою, несли предмети і часом розмовляли між собою. Це давало можливість іншим, яки бачили тільки тіні, уточнювати характеристики предметів.

Припустимо, ми навіть дізналися, що дана тінь – від жердини. Чи можемо ми, вимірявши довжину тіні, відповісти на питання, якої довжини жердина? Навіть дізнавшись, що тінь відкидає прямокутник, чи можемо ми визначити його площу? А якщо це хокку, то про що воно? Ми бачимо тільки цю тінь від трьох рядків, три рисочки одна над іншою, і все.

Думки, емоції, витонченість приховані від нас … Звичне для нас, прийняте всіма тлумачення «тіні» може виявитися невірним і мати помітні наслідки.

Подібні думки виникають, і коли ми торкаємося питання, про яке сьогодні піде мова: скільки коштує кабель прокласти? Здавалося б, відповідь очевидна. Вартість прокладки кабелю залежить від трудомісткості: чим вище трудомісткість, тим вище вартість, – лінійна залежність. Трудомісткість прокладки кабелю пов’язана з його довжиною: чим довше кабель, тим вище трудомісткість, – і це теж начебто лінійна залежність.

Подивимося на фрагмент типової специфікації до контракту (табл. 1).

Тут ми бачимо найменування кабелю, ціну за метр прокладки, кількість метрів і вартість робіт. Різний тип кабелю може мати різну ціну прокладки за метр. Чим важче кабель, тим вище зазвичай розцінки. Також розцінки залежать від умов прокладки, наприклад: одиночна прокладка з кріпленням до стіни, в трубі, в коробі, по лотках, всередині будівлі, зовні, на різних висотах і т.п. У будь-якому випадку розрахунок вартості простий і зрозумілий:

Вартість = Ціна * Кількість.

З цієї загальноприйнятої формули вважають і загальну вартість кабелю, і вартість робіт з його прокладання. Ця ж формула стверджує, що трудомісткість робіт з прокладання кабелю одного типу пропорційна його довжині (сумі відрізків кабелю). Чи так це? Спробуємо перевірити.

Завдання з арифметики

Завдання № 1

Умова. Трьом бригадам доручено прокласти по одному кілометру однакового кабелю на трьох схожих поверхах будівлі. Кожна бригада працює на своєму поверсі. Є розцінка за прокладку одного метра цього кабелю.

У першій бригаді – 40 відрізків кабелю по 25 м, у другій бригаді – 20 відрізків по 50 м і у третій – 10 відрізків по 100 м. Прокладка одиночна, тобто відрізки кабелів прокладаються по одному (не в джгутах), за фальшпотолком в лотку. Чисельний склад бригад і умови прокладки однакові. Відомо також, що відрізок довжиною 25 м прокладають за 30 хвилин. Кабельні відрізки вже нарізані і знаходяться в точках для початку прокладки.

Питання. Скільки часу у кожної бригади займе прокладка кабелю? Якими будуть відносні заробітки бригад, всього і в годину? Що ще можна сказати про соціальну складову?

Завдання № 2

Умова. Одній бригаді потрібно прокласти по одному кілометру однакового кабелю на трьох схожих поверхах будівлі. Є розцінка за прокладку одного метра цього кабелю. На першому поверсі потрібно прокласти 40 відрізків кабелю по 25 м, на другому поверсі – 20 відрізків по 50 м і на третьому поверсі – 10 відрізків по 100 м. Та ж одиночна прокладка, умови на всіх поверхах однакові. Норматив той же: на відрізок в 25 метрів дається 30 хвилин.

Питання. Скільки часу у бригади займе прокладка кабелю на кожному поверсі? І якими будуть погодинні заробітки бригади на кожному поверсі? Що ще можна сказати про соціальну справедливість?

Експерти думають

Незважаючи на елементарність наших арифметичних задач, для чистоти експерименту ми не посоромилися попросити вирішити їх солідних людей: директорів інженерних компаній, керівників проектів, професійних інженерів-проектувальників електричних систем, а також і профільних кошторисників. «Фахівці», звичайно, легко впоралися із завданням, благодушно запропонувавши навіть два шляхи вирішення.

А що тут, дійсно, мудрувати: час прокладки відрізка кабелю в 25 м відомо (30 хвилин), множимо його на 40 відрізків і отримуємо 20 годин. У кожної бригади та ж 1000 м, отже, кожна бригада в однакових умовах з однаковим кабелем витрачає на прокладку по 20 годин. Ось і все вирішення завдання № 1. Не подобається – можна піти іншим шляхом: час прокладки ділимо на довжину відрізка в 25 м і отримуємо 1,2 хвилини на метр. Множимо на 1000 м і отримуємо ті ж 20 годин для кожної бригади.

Для кошторисника тут теж все ясно: вартість прокладки, що закладається в контракт, однакова у всіх випадках і дорівнює довжині кабелю, помноженої на розцінку прокладки (згідно з формулою). Заробіток бригади на годину дорівнює заробітку бригади за всю роботу, поділеному на кількість годин роботи бригади. Оплата праці за виконаний обсяг робіт у всіх бригад однакова, а так як вони будуть працювати однакову кількість годин, то і погодинний заробіток у всіх бригад буде однаковий.

Рішення завдання № 2 аналогічно. Тільки там одна бригада на кожному поверсі витрачає один і той же час (20 годин) і відповідно всюди отримує однаковий погодинної заробіток. Всі задоволені, повна гармонія – соціальна справедливість в наявності. Але реальність завжди жорсткіше.

Реальна прокладка кабелю, або Дивимося на те, що відкидає “тінь

Холодне гірське джерело.

На дні блищать монети:

Їх подорожній зронив.

Тайро


Ох, і здивувалися б експерти, коли б дізналися, що насправді відбувається на реальному об’єкті і що виходить у наших бригад …

Завдання № 1 на практиці

Як з’ясувалося, при вимірі на конкретному об’єкті перша бригада (40 відрізків кабелю по 25 м) проклала 1000 м кабелю за 20 годин. Тут експерти не підкачали. Але ось друга бригада (20 відрізків по 50 м) несподівано витратила на 1000 м цілих 40 годин, в два рази більше. Ще більше «забарилася» третя бригада (10 відрізків по 100 метрів): теж 1000 м, а на роботу пішло 80 годин, в чотири рази більше «нормативу».

Ось так номер! Є причина кошториснику почухати потилицю. Продуктивність праці трьох бригад різниться суттєво, що гарантовано призведе до конфліктів (між бригадами, по лінії «бригади – виконроб», «виконроб – компанія») незалежно від системи оплати (погодинна або відрядна).

Якщо бригади на відрядній формі оплати (оплата за метр прокладеного кабелю), то у всіх трьох бригад виходить однаковий заробіток. Але погодинна оплата істотно відрізняється, відповідно, різними будуть денна, тижнева і місячна оплати. У першій бригаді рівень зарплати буде вище в два рази, ніж у другій, і в чотири рази вище, ніж в третій. Конфлікт між бригадами забезпечений, конфлікт всередині бригад також. Якщо бригади на погодинній оплаті праці, то витрати на оплату праці третьої бригади будуть в чотири рази вище, ніж у першій. Результат, показаний третьої бригадою, для компанії – виконавця робіт економічно привабливий.

А якому виконробу сподобається бригадир, який абсолютно невиправдано затягує роботи? А в нашому випадку було перевищення очікуваної тривалості робіт в чотири рази, або на сім днів. З такими відхиленнями від планових термінів компанія-виконавець може потрапити і під штрафні санкції.

Завдання № 2 на практиці

Керівництво ставить першу бригаду в приклад – у неї найвища продуктивність праці. Прораб вирішує доручити наступний подібний обсяг роботи тільки першій бригаді і показати іншим бригадам, як треба працювати, – утерти ніс недбайливим і поставити їх на місце. Але ось підсумки роботи самої «ефективної» бригади:

  • перший поверх (40 відрізків по 25 метрів) – 20 годин;
  • другий поверх (20 відрізків по 50 метрів) – 40 годин;
  • третій поверх (10 відрізків по 100 метрів) – 80 годин.

Погодьтеся, деяке замішання. Виходить, даремно картали другу бригаду і лаяли третю. Щось тут не так. Загальноприйнята формула явно не спрацьовує. Чому?

Розбираємося

Виходимо на об’єкт з секундоміром в руці і починаємо вимірювати час прокладки, натурні, так би мовити, випробування. Сходи, тури. Бригада в тому ж складі, завдання все те ж: по одному і тому ж звивистому маршруту кабель прокладається в лотку за фальшпотолком. Тільки тепер спочатку відрізок в 25 м, потім – 50 м і, нарешті, 100 м.

Як і слід було очікувати, відрізок в 25 м був прокладений за 30 хвилин. Якщо триматися такого темпу, на всі три відрізка мало б піти три з половиною години.

Однак хронометраж показує, що на відрізок в 50 м треба було дві години роботи замість одного, а на 100-метровий – навіть 8 годин. Всього пішло 10 з половиною годин, або в три рази більше очікуваного часу.

Результат спантеличив. А може, справа в людях? Беремо іншу бригаду. Результат аналогічний. Ще раз дивимося на очікувані значення і те, що вийшло за фактом.

Схоже, у нас є всі підстави стверджувати, що трудомісткість прокладки відрізка кабелю має нелінійну залежність від його довжини. Виявляється, вся справа в довжині відрізка. Традиційна формула розрахунку вартості прокладки кабелю не враховує такий параметр, як нарізку кабелю на шматки, тобто розміри відрізків кабелю. У специфікації для кожного типу кабелю вказується тільки сумарна довжина всіх кабельних відрізків. А насправді, чим більше відрізки кабелю, тим більше часу знадобиться для виконання робіт.

Тобто ми спостерігаємо квадратичную залежність трудомісткості робіт від довжини відрізка. При збільшенні його довжини в два рази трудомісткість зростає не в два рази, а в чотири. При збільшенні довжини відрізка в чотири рази трудомісткість зростає не в чотири, а в шістнадцять разів.

Те ж і з оплатою. Ми бачимо, що оплата праці людей, що виконують однакову роботу, може відрізнятися суттєво – в нашому випадку навіть в чотири рази. За погодинною системою оплати праці монтажників це знижує рентабельність робіт компанії, при відрядній оплаті за метр – це несправедливо по відношенню до працівників. Спробуємо підвести якусь правдоподібну «теоретичну» базу під наші спостереження.

Підводимо «теоретичну» базу, або Позбавляємося від ілюзій «тіні»

З тріском лопнув глечик:

Вода в ньому замерзла.

Я прокинувся раптом.

Басьо

Зі шкільного курсу фізики ми пам’ятаємо, що робота вимірюється в кілограмометрах. Тобто робота по переміщенню вантажу дорівнює силі, необхідної на переміщення вантажу (вона пропорційна вазі вантажу), помноженої на відстань, на яку вантаж переміщається.

Давайте порахуємо кілограмометри, що витрачаються на прокладку кабелю, в залежності від його довжини. Для наочності представимо наш шматок кабелю у вигляді послідовності гир однакової ваги (вага однієї гирі дорівнює вазі метра кабелю), з’єднаних невагомими тросами довжиною по одному метру. Кількість гир дорівнює довжині шматка кабелю в метрах.

Початкову гирю ми пересуваємо на півметра (в середину першого метра кабелю), другу гирю – на півтора метра, третю – на 2,5 м, а останню – на середину останнього метра кабельного відрізка: 24,5; 49,5 і 99,5 м. Підсумуємо роботи по переміщенню гир, для цього підходить формула:

А= A1 +A2 +…Ai…+ AN ,

де А – це сумарна робота в кгм по переміщенню всіх гирь,

A1 – робота по переміщенню 1-й гирі;

A2 – робота по переміщенню 2-й гирі;

Ai- робота по переміщенню i-й гирі;

AN – робота по переміщенню N-й гирі;

N – кількість гир (дорівнює довжині кабелю в метрах).

Те ж:

A = F*L1 +F*L2 +…F*Li …+ F*LN ,

A = F*( L1 + L2 +… Li …+ LN) ,

L= L1 + L2 +… Li …+ LN,

A = F*L,

де F – це сила, необхідна для переміщення одного метра кабелю (гиря з вагою, рівним вазі одного метра кабелю),

L1 – відстань, на яке переміщається 1-я гиря;

L2 – відстань, на яке переміщається 2-я гиря;

Li – відстань, на яке переміщається i-я гиря;

LN – відстань, на яке переміщається N-я гиря,

L – сума відстаней, на які розміщуються всі гирі кабельного відрізка.

Зі школи ми пам’ятаємо, що сума членів арифметичної прогресії дорівнює:

L = (L1 + LN)*N/2.

Спостережувані ряди відстаней, на які переміщуються віртуальні гирі, являє собою арифметичні послідовності: значення початкового члена – 0,5, крок послідовності – 1,0, кількість членів послідовності дорівнює N (довжина кабелю в метрах):

L= (0,5+N-0,5)*N/2,

L=N*N/2.

Для відрізка в 25 метрів виходить 312,5 * F кгм. На метр кабелю отримаємо 12,5 * F кгм роботи. Для відрізка в 50 метрів – 1250 * F кГм: На метр кабелю – 25 * F кгм роботи. І для відрізка в 100 метрів виходить 5000 * F кГм: Це 50 * F кгм роботи на 1 метр кабелю.

Нормування трудомісткості

Трудомісткість прокладки кабельних відрізків безпосередньо пов’язана зі значенням L. Визначимо L як коефіцієнт трудомісткості прокладки кабельного відрізка. Визначимо також LM як коефіцієнт трудомісткості прокладки одного метра кабельного відрізка:

LM=L/N;

LM= (N*N/2)/N,

LM=N/2.

Коефіцієнт LM можна рекомендувати для формування розцінок на прокладку кабельних відрізків. Таблиця дозволяє порівняти трудомісткість виконання робіт для відрізків різної довжини. На практиці часто зручніше використовувати відносні коефіцієнти по відношенню до найпоширенішой звичайній роботі. Припустимо, у нас найпоширеніші відрізки знаходяться в районі 25 м. У таблиці ми бачимо те, що і спостерігали на наших об’єктах. І ось вони, іcтинні значення трудомісткості, які ховалися за «тінню», звичним уявленням про практику прокладки кабелю!

Підведемо підсумки

Злодій забрав, що міг,

Але не прихопив його з собою –

Місяць у віконці.

Рекан

Отже, тепер ми можемо обґрунтовано стверджувати, що загальноприйнята практика визначення вартості прокладки кабелю невірна. Ця практика враховує лише сумарну довжину одного типу кабелю для певного способу прокладки, але не враховує його нарізку на шматки. А трудомісткість прокладки кабелю має нелінійну природу і визначається не довжиною кабелю, а сумою квадратів довжин його відрізків.

Збільшення довжини відрізка кабелю пропорційно збільшує трудомісткість роботи по прокладці метра кабелю, а трудомісткість прокладки кабельного відрізка в цілому має квадратичну залежність від його довжини. Так, збільшення довжини відрізка кабелю в чотири рази збільшує трудомісткість прокладки метра кабелю в чотири рази і в 16 разів підвищує трудомісткість прокладки кабельного відрізка. Збільшення довжини відрізка кабелю в сім разів збільшує трудомісткість прокладки метра кабелю в сім разів і в 49 разів підвищує трудомісткість прокладки кабельного відрізка.

Іншими словами, розцінка на прокладку метра кабелю повинна залежати від довжини кабельного відрізка, що прокладається. До кошторису на роботи недостатньо включити тільки загальну довжину кабелю і одну розцінку, потрібно включати перелік всіх кабельних відрізків і для кожного відрізка вказувати саме його розцінку.

Повернемося ще раз до соціальних аспектів розцінок. У тому, що розцінки на прокладку кабелю нелогічні, ми вже переконалися. Але вони також і несправедливі. А несправедливі розцінки чинять негативний вплив на життя компаній, що працюють на ринку кабельних інсталяцій, і на життя людей, які цю роботу виконують. Ці нелогічні розцінки не дають уявлення про реальні витрати на виконання робіт і не дають можливості отримати гідний прибуток компаніям, що працюють на кабельному сегменті ринку.

Керівництво компаній-інсталяторів, користуючись загальноприйнятою методикою оцінки трудомісткості, часто несправедливо оцінює роботу співробітників, що працюють «в полі»: монтажників, бригадирів і виконробів.

Таким чином, існуюча методика розрахунку вартості прокладки кабелю не має під собою економічного підґрунтя, не створює бази для гідної оплати праці, але здатна провокувати корпоративні та соціальні конфлікти.