Інтернет змінив наше життя і нам тепер особливо потрібна хороша ЛВС

Терміни “локальна обчислювальна мережа” (ЛОМ) або «local area nework” (LAN) знайомі нам всім добре. Це повсякденність нашої поточної життя. У всіх на роботі є ЛОМ (LAN), так і вдома майже у всіх ЛОМ теж є. І ця ЛОМ, до того ж, підключається до Інтернет і нам стає доступний цілий світ.

Перш, ніж продовжити тему ЛВС і Інтернет, повернемося трохи назад у часі. Давайте перемістимося в шістдесяті роки. Той з нас, хто вже був дорослий або ходив в школу згадає, а хто ще не народився дізнається описану картину за фільмами, книгами, розповідями рідних, сімейним альбомами з чорно-білими фотографіями.

Які засоби і мережі передачі інформації тоді були? Які ми можемо згадати? Все, звичайно, не згадаємо, хоча б щось.

——————————————————————————————

Проводове радіо. Проводове радіо в кожній квартирі. Радіорозетку на кожній кухні і ще одна в суміжній з нею кімнаті радіоточка. Радіорозетку підключалася тонким двожильним електричним кабелем. Абонплата 50 копійок на місяць. Радіо було завжди включено. Улюблені радіопередачі: «Доброго ранку», «Піонерська зорька», «Радіоняня», «Клуб знаменитих капітанів», «Театр біля мікрофона» … Трансляції футбольних і хокейних матчів в реальному часі. Голос Синявського.

Ефірне радіо. Радіоприймачі. Мовлення в діапазонах з назвами: ДХ, СХ, КВ, УКВ. Ну і, звичайно, «ворожі» голоси: «Голос Америки», Радіо «Свобода», «Німецька хвиля», «Російська служба Бі-бі-сі», «Вільна Європа».

Телебачення. У містах, почали з’являтися телевежі і вони ставали там найвищими спорудами. Дахи будинків – в антенах, антена на телевізорі. Від антени до телевізора йде коаксіальний кабель. Улюблені передачі: «Будильник», «Здоров’я», «Телевізійний клуб кіноподорожей», «КВН», «Музичний кіоск», «Кінопанорама», «Кабачок 13 стільців», «Час». Ну і, звичайно ж «Блакитний вогник». Фільми та улюблені актори. Футбол і хокей, фігурне катання. Спочатку була одна телевізійна програма, потім стало дві і три.

Телефон. Телефонних апаратів було не багато. Далеко не в кожній квартирі. На роботі один-два на поверх. Телефонні будки: кидаєш дві копійки і говори, скільки бажаеш. Міжміські переговорні пункти, тут вже похвилинна оплата, і вартість залежить від відстані. Великі будівлі під АТС. Багатопарний мідний кабель від АТС до будівель і «локшина» по будівлі до телефонної розетки. Телефонний зв’язок – єдиний засіб безпосередньої дистанційного зв’язку.

Факс. Показували в фільмах про шпигунів.

Листи та листівки. Їх писали. На них чекали. Листи могли йти три дні, а то тиждень і більше. Листівки – це короткі листи без конвертів. Зазвичай вітальні. Про листонош складали вірші і пісні, знімали фільми.

Бандеролі. Переслати технічну документацію або рукопис.

Телеграми. Телеграма доходила швидко. Її вартість залежала від кількості слів і рівня терміновості: 3 копійки за слово (звичайна), 5 копійок (термінова), 10 копійок (блискавка). Для вітальної телеграми можна ще було вибрати листівку, на яку вона клеїлася.

Поштові грошові перекази. Відправляли в поштовому відділенні. І отримували в поштовому відділенні.

Пошта. Тут можна було послати телеграму, подзвонити на міжмісто, відправити поштовий переказ, отримати лист до запитання

Ощадкаси. Оплата комунальних послуг, ощадні книжки.

Довідкові бюро. В великих містах. Дізнатися адресу, телефон. Розклад транспорту.

Газети та журнали. Вранці і ввечері в поштових скриньках. У кіосках “Союздруку”.

Книги. Бібліотеки жили повнокровним життям. Книги по підписці.

Грамплатівки. Вінілові сингли. The Beatles.

Магнітофонні записи. Основна відмінність магнітофонних записів від грамплатівок – їх можна копіювати в домашніх умовах. Помітна відмінність магнітофона від програвача грамплатівок – магнітофон став мобільним пристроєм, його можна було переносити з місця на місце, – взяти з собою в гості або на свято.

Самвидав. Не все можна було підготувати і випустити в державних видавництвах і друкарнях. Через сито цензури могло пройти далеко не все. Друкували на машинці, передавали з рук в руки.

Друкарська машинка. Береш листочки, прокладати між ними копірку, друкуєш і кілька примірників готове. Середня робоча швидкість друку у професійній друкарки 300-400 знаків в хвилину. Звичайна людина після певної тренування друкує зі швидкістю близько 200 знаків в хвилину. На сторінці 1860 знаків. Самвидав жив в СРСР завдяки друкованим машинкам.

Електрика. Для життя потрібно електрика. У радянські часи на всій території країни існувало два тарифи на електроенергію: промислові підприємства платили 2 копійки за кіловат-годину, а населення – 4 копійки. Про вартість електрики ніхто і не думав, – тільки знімали показання електролічильника, записували на листочку, а в ощадкасі заповнювали квитанцію і проводили оплату.

Гроші. Гроші були в основному в готівковому вигляді. Ще лежали на ощадкнижці. Іноді в формі грошових переказів, акредитивів і чеків. Кредитні картки і банкомати радянські люди бачили тільки в кіно

Вдалося згадати: проводове радіо, ефірне радіо, телебачення, телефон, листи і листівки, телеграми, пошту, ощадкаси, довідкові бюро, газети і журнали, грамплатівки, магнітофонні записи, друкарські машинки, самвидав, електрику, гроші.

Тут у нас є:
– передача текстових повідомлень (листи, листівки, телеграми);
– передача графічних зображень (факс);
– голосовий зв’язок;
– аудіомовлення (проводове радіо і ефірне радіо);
– телебачення;
– фінансові операції (пошта, ощадкаса, комунальні платежі, грошові перекази, ощадкнижка);
– введення текстів;
– фільми (телебачення і кіно);
– аудіозаписи (грамплатівки, магнітофонні стрічки, …).

Як ми могли зв’язатися з людиною? Для цього нам потрібні були: ПІБ, поштова адреса або телефонний номер. Ми повинні були знати, де територіально людина знаходиться. І чим він далі від нас, тим спілкуватися було дорожче і якість зв’язку гірше.

——————————————————————————–

Тепер все по-іншому:

 • Щоб спілкуватися зі співрозмовником, нам вже не обов’язково знати, де він, як далеко від нас. На можливість зв’язатися, на вартість і якість зв’язку це практично не впливає;
 • Радіоточками ми не користуємося. Більшість з нас їх відключили і більше за них не платить;
 • У наших телевізорів немає антен, тепер уже в рідкісної квартирі побачиш коаксіальний кабель;
 • Коли говоримо про телефон, то маємо на увазі мобільник.
  Вдома старий провідний телефонний апарат забутий. Самотньо і мовчазно десь стоїть осторонь. А може він вже і відключений від послуг Укртелекому, та й Укртелком вже не той Укртелеком;
 • Листи на папері ми давно не пишемо, раз не пишемо, то і не отримуємо. Листівки теж. Пишуть листи тепер тільки екстремальні романтики, це екзотика;
 • Телеграми ми не відправляємо;
 • На газети не підписуємося;
 • Дні до виходу нового номера улюбленого журнали не відраховуємо;
 • Не ходимо ногами в бібліотеку, щоб взяти потрібну книгу;
 • Книга в руках замість смартфона – ознака особливої ​​культури;
 • Нам не потрібно йти в довідкове бюро, щоб знайти потрібну нам інформацію;
 • Нам не потрібен факс, щоб відправити зображення;
 • Не треба пакувати бандероль, щоб відправити об’ємний документ;
 • Забуті грамплатівки і магнітофонні касети. І вже пішли зі сцени, CD і DVD диски, які потіснили їх;
 • Нам не потрібно йти в ощадкасу, щоб оплатити комунальні послуги або зняти гроші з книжки;
 • Не потрібно йти на пошту, щоб відправити гроші друзям чи рідним, або гроші від когось отримати;
 • Готівка використовується все менше. Фізичні банківські картки вже тісняться «віртуальними» картками в мобільниках;
 • Самвидав вийшов з підпілля і розміщується на сторінках сайтів, блогів та соціальних мереж.

—————————————————————————

Світ змінився. І за цими змінами знаходиться Інтернет.

Всі існуючі в 60-ті роки мережі передачі даних, тексту, аудіо та відео до теперішнього часу зникли або змінилися до невпізнання під впливом Інтернет.

Тепер все по-іншому, ці операції ми можемо робити з дому лежачи в ліжку, за столом на роботі, збираючи гриби або на рибалці, в автобусі або на кораблі. Нам для цього достатньо бути підключеними до Інтернет.

По телевізору, підключеному до Інтернет і підписаним на ТВ-сервіс нам доступні сотні каналів телевізійних передач, архів на десятки тисяч фільмів і серіалів. І така підписка на ТВ-сервіс доступна не тільки на телевізорі, а й на комп’ютері, планшеті і мобільному.

Ми знаходимося в офісній будівлі. Щоб підключення до Інтернет було дешевше, ми намагаємося увійти в нього через безкоштовний Wi-Fi.

Точка Wi-Fi сама по собі до Інтернет не підключається. Від точки Wi-Fi йде кабель витої пари в поверховий крос, де встановлений комутатора Ethernet. З цього кабелю передається інформація між бездротовою точкою і комутатором. А ще точці Wi-Fi потрібно електроживлення і вона його отримує також від комутатора по СКС, електроживлення подається за технологією PoE. Поверховий крос підключається до центрального кросу по оптичному кабелю. А в центральному кросі через маршрутизатор йде вже підключення до провайдера послуг Інтернет.

У кафе, барі, ресторані, в перукарні, на стадіоні ми очікуємо отримати безкоштовний Wi-Fi і швидкий доступ в Інтернет.

У клініці. Медсестра на своєму комп’ютері, планшеті або мобільнику бачить, де знаходяться потрібні їй аксесуари (каталка, крапельниця, кардіограф …) . Система трекінгу, Інтернет речі (IoT) і тут знову Wi-Fi. Інтернет речі безперервно спілкуються з доступними точками Wi-Fi, розповідаючи їм про себе і своє місце розташування.

У квартирі всі лічильники (електрики, холодної води, гарячої води, тепла) будуть скоро зраджувати інформацію господареві квартири і постачальникам послуг. І тут знову Wi-Fi.

Починається ера Інтернет речей (IoT). І цих IoT до Інтернет буде підключено на кілька порядків більше, ніж людей. І це зрозуміло чому – в живій природі комах незрівнянно більше, ніж ссавців. Так, через п’ять років кількість IoT в світі оцінюють в 100 мільярдів.

Стаціонарний телефон повністю замінений мобільним, який тепер тіснить і комп’ютер: смартфон став центром комунікацій людини. Засоби взаємодії людей стали різноманітними: електронна пошта, соціальні мережі, месенджери, відеоконференцзв’язок.

Зараз все частіше ми шукаємо очима не електричну розетку, а розетку з портом USB – вона нам потрібна для підзарядки мобільного телефону.

У зв’язку з пандемією, застосовність відеоконференцзв’язку буде в найближчі роки зростати. І все це працює через Інтернет і точку Wi-Fi, яка знаходиться між людиною і Інтернет.

Точка Wi-Fi має MAC-адресу (адреса для мережі Ethernet) і IP-адреса (адреса для мережі Інтернет).
Точка Wi-Fi підключається через СКС. Інформацією з комутатором Ethernet точка Wi-Fi обмінюється через СКС. Електроживлення точка Wi-Fi отримує від комутатора через СКС по PoE. Поверховий комутатор підключається до ядра будівлі через СКС. Ядро будівлі з’єднується з провайдером послуг через СКС.

Майже за Леніним, він говорив: «Комунізм є радянська влада плюс електрифікація всієї країни»
Комунізм = Радянська влада + Електрифікація всієї країни.

Тоді локальна мережа це:
ЛВС = СКС + (Wi-Fi + PoE + Ehernet + IP)

СКС всюди: в офісі, вдома, в гіпермаркекте, в клініці, в спортзалі …
Не буде СКС – і нічого працювати не буде.
Станція стільникового зв’язку підключається до регіонального вузла по СКС.
А той до свого супер центру також по СКС.
У супер центрі оператора зв’язку є ЦОД, і в ньому теж СКС.
У ЦОДах Google, Microsoft і Приватбанку теж СКС.

Чим ширше бездротові технології впроваджуються, тим більше мідних і оптичних кабелів прокладається, тим більше СКС будується.

—————————————————————————————————

Наші партнери по другої складової ЛВС (Wi-Fi + PoE + Ehernet + IP):
Cisco, Ruckus, HPE, Fortinet, EnGenius, Ubiquiti, TP-Link, D-Link.