СКС тепер передає не тільки інформацію (біти і байти), а й електроенергію.

Те, що електричний прилад може працювати, будучи не підключеним до традиційної електричної мережі, стає нам вже звичним.

Все частіше поряд з пристроями ми не бачимо електричної розетки. Вона, виявляється, їм не потрібна. Їм цілком достатньо портів RJ-45 або USB.

Телефони. Років двадцять тому в офісах почали з’являтися телефонні апарати, які підключалися до локальної мережі, і їм цього було цілком достатньо. Стаціонарним телефонам стали не потрібні ні телефонні, ні електричні розетки. Так офіси дізналися про IP-телефонію.

Електроживлення ці IP-телефони отримували від порту RJ-45. Технологія передачі електроживлення по СКС отримала назву PoE (Power on Ethernet).

Відеокамери. Потім цим шляхом пішли відеокамери. Як тільки вони перестали бути аналоговими і відмовилися від коаксіального кабелю, їм перестали бути потрібні електричні розетки. Відеокамери стали IP-відеокамерами, вони стали працювати по СКС, а також по СКС вони стали отримувати і електроживлення. Тепер для установки відеокамер не потрібно підводити до них електричні мережі.

Мобільники. Мобільнику потрібно регулярно підзаряджатися електроенергією. Раніше у мобільника було зарядний пристрій, який встромляли в електричну розетку. У конкретної моделі мобільника була своя конкретна модель зарядного пристрою. При оновленні мобільника ми оновлювали і зарядку. У кожній квартирі, напевно, зберігається жоден десяток зарядок, накопичених за минулі роки.

А тепер мобільники все частіше продаються без зарядки, її роль взяв на себе USB кабель. Тепер для зарядки мобільника потрібна, власне кажучи, не електрична розетка, а USB порт. І мобільнику байдуже, звідки USB порт бере енергію.

Телевізор. Подивіться на телевізор у своїй квартирі – до нього підходить два кабелі: телевізійний електричний. Зараз електричний кабель невід’ємний атрибут телевізора. Через кілька років подібний телевізор купити вже не вийде. У нових телевізорів не буде електропроводу для підключення в електричну розетку. У наступного покоління телевізорів буде видно тільки один кабель, це буде патч-корд для підключення до порту RJ-45. Йому буде цілком достатньо тільки порту СКС, електропроводка йому буде не потрібна і телевізійний кабельний оператор теж. З порту RJ-45 телевізор буде брати і свою картинку (обраний телевізійний канал), і потрібне йому електроживлення.
І нам це не буде дивно. Ми ж знаємо про IP-телефон, знаємо про IP-камеру. Ми здогадалися, у нас буде не просто телевізор у нас тепер буде IP-телевізор.

Ми приходимо до думки, що IP-пристрою для роботи електрика не потрібна.

Ми приходимо до думки, якщо ми десь використовуємо IP-пристрій, то цього пристрої електрична проводка не потрібна.

Ми приходимо до думки, що IP-пристрою для роботи достатньо бути підключеним до СКС.

Все більше пристроїв хочуть стати і стають IP-пристроями: телевізори, домофони, контролери охоронної сигналізації, компоненти контролю доступу, касові апарати, банкомати, слот-машини, …
Згодом все важче буде зустріти пристрій, який не IP.

Нагадаємо, за технологією PoE можна подавати через СКС на один порт RJ-45 електроенергії до 100 Ватт.

Давайте подивимося в офісі навколо себе: ноутбуки, монітори, комп’ютери … Скрізь свої окремі блоки живлення.
Чи обов’язково ноутбуку потрібна електрична розетка? Ні. Він може підзаряджатися через порт RJ-45.
Чи обов’язково комп’ютеру потрібна електрична розетка? Ні. Він може підзаряджатися через порт RJ-45.
Також звернемо увагу, що ноутбуки, комп’ютери та монітори стануть трохи дешевше – їм не потрібно буде блок живлення, їм не потрібно буде перетворювати змінний струм в постійний.

Якісь електричні розетки, звичайно, залишаться. Вони будуть потрібні для харчування енергоємних споживачів: праска, пилосос, електроплита …


Освітлення. Чи може електроосвітлення працювати без електричної проводки? Може.
Тоді і вимикачу електроосвітлення електрична проводка теж не потрібна. У нас будуть IP-світильники і IP-вимикачі
Тож, це IP-освітлення працюватиме по СКС.


Будівля. Кількість IP- пристроїв в будівлі кожен року буде збільшуватися, а традиційних пристроїв – зменшуватися.
Через десять років майже всі пристрої в будівлі будуть IP-пристроями.
Будівля має бути готове прийняти IP- пристрою і дати їм середовище для життя, забезпечити в потрібних місцях порти RJ-45 замість електричних розеток.

Існуюча будівля. Чи можна легко замінити електричну проводку в існуючій будівлі? Ні, без капітальної перебудови не обійтися. Це трудомістке, дорого і в принципі нереально.

Майбутня будівля. Переважна кількість будівель, які проектуються зараз, по духу вони – “старі” будівлі. І вони не знають про IP-пристрої і не готуються прийняти їх.
Краще заздалегідь, зараз, задумувати і будувати нові будівлі відповідними сьогоднішнього і завтрашнього дня – готовими прийняти IP-пристрої. Прийшов час проектувати будівлі з СКС замість абонентської електричної проводки.

Уявіть бізнес-центр або офісна будівля корпорації, в яких на робочих місцях співробітників немає електричних розеток. Уявіть висвітлення цих будівель без традиційної електричної проводки.

Це веде до зниження електроспоживання на квадратний метр в рази. І, відповідно, веде до зниження витрат по оплаті споживаної електроенергії. Знизити витрати на оплату електроенергії на десятки і сотні тисяч доларів рік – це цікаво, це вигідно, повз такої можливість пройти не можна.


Знизити поточні витрати на оплату електрики в два-три рази – це достатній аргумент для інвестора або власника, для того, щоб змінити погляд на організацію електроживлення і електроосвітлення в своєму новому будинку.


Ми знаємо, як спроектувати і побудувати будинок або офіс для життя IP-пристроїв і інтернет речей (IoT) в ньому. Наші партнери Commsope, Siemon, Corning.