Успіх проекту будівлі або офісу повністю залежить від успіху проекту СКС

З початком етапу проектування стартує життєвий цикл СКС об’єкта.

От кого зависит успех этапа проектирования СКС? На це питання відповідь трохи пізніше.

Якість проектної документації значною мірою визначає, якою буде побудована СКС, як вона буде будуватися, як буде експлуатуватися і яку користь вона принесе Замовнику.

Пояснювальна записка, відповідність нормативним документам, прив’язка до архітектури, топологія, специфікація, взаємодія із суміжними інженерними системами, методологія приймально-здавальних випробувань, вимоги до інсталятора, гарантія від виробника, план проведення робіт, охорона праці, захист навколишнього середовища – це і ще багато чого інше відображено в проектній документації.

І наступні самі самовіддані зусилля тендерного комітету Замовника та обраної ним найдосвідченішою і грамотної монтажної організації по СКС вже нічого не виправлять. За проектною документацією на «Запорожець» не збереш електро-автомобіль «Tesla».

Що таке СКС, з чого вона складається і навіщо вона потрібна, при старті проекту будівлі часто майже ніхто з учасників проекту не знає.

Про СКС, зазвичай, у Замовника туманне уявлення. І навіть наявність внутрішніх корпоративних стандартів на СКС у великих корпорацій не прояснює це питання. Справа в тому, що ці документи, нерідко, застарівають ще до їх затвердження.

У генпідрядних проектних організації, як правило, уявлення про СКС взагалі відсутнє. Вони знають, як оформляти проектну документацію відповідно до місцевого законодавства, як проходити держекспертизу, вони розбираються в будівельних конструкціях, воді, теплі, сантехніці, електриці, освітленні. Вони знають, якою повинна бути сходова клітка, якої ширини повинен бути коридор, вони подумають о туалетах, а ось виділити для поверхового телекомунікаційного кросу в клініці окреме приміщення у них рука не підніметься. Вони економлять дорогоцінні квадратні метри і не збираються їх віддавати під службові приміщення СКС.

Вони поки що не знають, що в Україні СКС існує вже на легальній підставі – з початку 2019 року діє в країні міжнародний стандарт по СКС: ISO / IEC 11801 (2018) частини 1-6.

Генпідрядні проектні організації, зазвичай не знають, що ЛВС і СКС це різні інженерні системи і дуже часто включають їх в один розділ проектної документації.

Запитати їх: «Який категорії повинен бути мідний кабель СКС на їхньому новому об’єкті відповідно до чинного українського законодавства?» Вони не скажуть, не знають, не замислювалися, їм це не цікаво. Не допоможе їм і наявність проектної документації з раніше побудованого об’єкта аналогічного призначення. Адже до поточного часу проектні рішення тієї проектної документації вже застаріли.

Досвід ІТ департаменту Замовника також не завжди може допомогти, адже у них є досвід експлуатації об’єктів з інфраструктурою минулих часів. Людина, який майстерно багато років керує візком, не придумає автомобіль – вона добре знає тільки як поліпшити свій візок.

До проектування СКС обов’язково повинні залучатися компанії авторизовані інсталятори СКС і у їхніх співробітників обов’язково повинні бути особисті сертифікати на проектування СКС від виробників СКС. І ще дуже важливо, щоб у них були діючі стандарти TIA, ANSI, ISO, IEC, BICSI по СКС. Більшість потрібних міжнародних стандартів по СКС в Україні ще не введено в дію, однак розробку СКС потрібно вести саме по ним.

Якщо у ваших проектувальників СКС немає особистих примірників необхідних стандартів по СКС, то вони не проектувальники, а просто ними іменуються.

Важлива тема – взаємовідносини інженерних систем будівлі і СКС. Уявімо, що є норма – все слабкострумові інженерні системи будівлі повинні працювати через СКС. Тобто, окремі інженерні системи не проектують для себе свої кабельні траси, вони не передбачають для себе свої власні кабелі для передачі даних. Вони розставляють свої абонентські точки по приміщеннях будівлі і підключаються до найближчих консолідаційних точок СКС, а по СКС вже добираються до свого центральному обладнанню в кросі або серверної.

Такий підхід дає масу переваг інвестору, генпідряднику з проектування, генпідряднику з монтажу, власнику об’єкта:

  • Спрощується проектування. Зникає боротьба інженерних систем за простір, знижується трудомісткість розробки інженерних систем (не потрібно проектувати траси і кабелі), знижується обсяг узгоджень між проектами окремих інженерних систем;
  • Спрощується монтаж, скорочуються терміни монтажу. Зменшується кількість підрядних організацій, що «бігають» по об’єкту: тільки одна організація (перша) прокладає траси, тільки одна організація (друга) прокладає інформаційні кабелі. Знижується час присутності підрядників по окремим інженерним системам на об’єкті. Їм залишається тільки встановити свої “абонентські” точки і центральне обладнання – і вони готові до пуско-налагодження;
  • Спрощується управління процесом монтажу інженерних систем. Зникає звичний мурашник з снующих туди-сюди монтажних бригад від підрядників з різних слабкострумових інженерних систем, згикають природні виробничі конфлікти, зникає необхідність безлічі узгоджень і дозволів;
  • Знижується вартість володіння об’єктом. Одна організація обслуговує кабельну систему будівлі, до якої підключені десятки інженерних систем.

На етапі монтажу цю тему пізно обговорювати, рішення потрібно приймати ще до початку етапу проектування.

І це питання проектувальник СКС сам вирішити не може, це поза його можливостей – це питання може вирішити інвестор, власник або генпіпроектуваьник. (Тоді може бути життєвий цикл СКС об’єкта починається не з проектування, а раніше?)

Від кого залежить успіх етапу проектування? Від Замовника.
Його ваги і впливу досить для успіху в створенні СКС. Він може посилити генпроектувальника кваліфікованим виконавцем по СКС. Він може встановити роль СКС для проекту об’єкта. Успіх проекту СКС успіх відкриває шлях до успіху проекту об’єкта в цілому. І Замовник найбільше з усіх зацікавлений в цьому.